Δύο στα δύο ο ΓΣ Σιάτιστας, με αποθέωση του κόσμου! (βίντεο + φωτο + συνεντεύξεις)

Δύο στα δύο ο ΓΣ Σιάτιστας, με αποθέωση του κόσμου! (βίντεο + φωτο + συνεντεύξεις) Μέσα σε αποθέωση του κόσμου ο ΓΣ Σιάτιστας πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Γ' Εθνικής στον 3ο όμιλο.
 Ο «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν με 76-74 επι του του ΑΟ Αγρινίου.

Ομαδικό πνεύμα, αμυντική αποτελεσματικότητα και υπομονή στην επίθεση έδωσαν τον πρώτο λόγο στον ΓΣ Σιάτιστας στο πρώτο ημίχρονο.

Με τους Ρέππα τον  Χιόνο και τον Γ. Τζώνο κατά κύριο λόγο, να «φορτώνουν» το αντίπαλο καλάθι ο « ΓΣ Σιάτιστας,» προηγήθηκε στο 6’ λεπτό με 5 πόντους, διαφορά που ανέβηκε πιό ψηλά λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (21-14)

Τάχιστα, ωστόσο, ο ΑΟ Αγρινίου επανέφερε την.. τάξη στο ματς. Με σερί 9-2 Γκόβας και τον Μακρή να κλέινουν το ημίχρονο (40-37) και ένω ο ΓΣ Σιάτιστας προηγούνταν στο σκόρ με 13 πόντους διαφορά!

Το σκηνικό ήταν ακατάληλο για καρδιακούς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον «ΓΣ Σιάτιστας» να μπορεί για ακόμη ένα παιχνίδι να σκοράρει σε βολές που κέρδιζε.

Με διαδοχικά τρίποντα από τους από και τις δύο ομάδες το παιχνίδι έκλεισε στο 3ο δεκάλεπτο (60-57) με τον ΓΣ Σιάτιστας να μην χάνει από την αρχή του παιχνιδιού στο σκόρ αν και στο 6.52 του 3ου δεκαλέπτου προσωρινά ο ΑΟ Αγρινίου πέρασε μπροστά (42-43)

Το 4ο δεκάλεπτο με μεγάλα καλάθια από τον Μακρή και τον Ρέππα το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο!

Στο 1.47 πρίν την λήξη ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε με (69-72) κάτι που δεν κράτησε για πολύ με ένα σερί πέντε πόντων (19.9 δευτερόλεπτα) πήρε κεφάλι στο σκόρ με μεγάλο καλάθι τριών πόντων από τον Τζώνο Γ. Α.(74-72) με βολές το σκόρ ήρθε στο (74-74) στα (19.4) μέτα από εκεί μίλησε ο Κ. Χιόνος που ευστόχησε σε δύο βολές, στην συνέχεια στα λίγα δευτερόλεπτα έγινε τρίποντο από τους παίχτες του ΑΟ Αγρινίου χωρίς αποτέλεσμα.(δείτε το βίντεο με τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά και της δηλώσεις τον δύο προπονητών)

Διαιτητές: Ζαχαρής-Κετούλας

ΓΣ Σιάτιστας (Καλαμπούκας): Χιόνος 14, Γράβας 6, Ρέππας Χ. 13, Παπαθωμάς, Γεωργάκας, Ρέππας Ν. 20 (4), Καλαμπούκας Ν. 6 (2), Τζώνος Γ. Ι., Τζώνος Γ. Α. 10 (2), Σερέφας, Στεργίου, Τσιαούσης 7

ΑΟ Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Σταμούλης, Τσατάλας 6, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης 4, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 12 (1), Μακρής 14, Γκόβας 31 (4)

Ν. Καλαμπούκας - Αξίζουμε τον σεβασμό όλων, δεν είμαστε διαλυμένο σωματείο...

N. Διαμαντάκος - Σε εξωγενείς παράγοντες οφείλεται το σημερινό αποτέλεσμα της ήττας!