Β΄ Χάντμπολ ανδρών: Πήρε το ντέρμπι ο Αρίωνας

Με μεγάλο νικητή τον Αρίων τελείωσε το ντέρμπι κορυφής με την Καστοριά για την 3η αγωνιστική της Β΄ χάντμπολ ανδρών.
Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε λοιπόν το Σάββατο στην Πτολεμαΐδα εκεί όπου ο Αρίων έκανε 14:39 να πετύχει γκολ, στη συνέχεια έχανε για 48 λεπτά, αλλά τελικά αφού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 57΄ 26΄΄ κατάφερε να πάρει και τη σπουδαία νίκη επί της Καστοριάς με 23-21 (ημ. 8-11).

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας ξεκίνησε πάρα πολύ άσχημα έκανε πάρα πολλά λάθη και έτσι η Καστοριά αν και δεν ήταν εύστοχη (πέτυχε 1 γκολ στα 9 πρώτα λεπτά) στο ξεκίνημα κατάφερε να προηγηθεί 2-8 στο 22ο.

Στη συνέχεια ο Αρίων εκμεταλλευόμενος τα 2λεπτα της Καστοριάς μείωσε 7-9 στο 26ο με το ημίχρονο να τελειώνει 8-11.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη τον Αναστασίου διατηρούσαν μια διαφορά 3-4 γκολ μέχρι και το 45ο (12-16).

Από εκεί και μετά όμως ο Αρίων έπαιξε καλή άμυνα και κατάφερε με γκολ του Παπαδόπουλου να ισοφαρίσει 16-16 στο 51ο .
Η Καστοριά όμως με τον Αναστασίου να παλεύει μόνος έπαιρνε συνεχώς το προβάδισμα αλλά ο Αρίων είχε απαντήσεις.

Στο 57:26 ο Νικολαΐδης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του και παράλληλα ο Αναστασίου έφευγε με δίλεπτο.
Στην επόμενη επίθεση ο Χατζηλεοντιάδης αστόχησε και ο Νικολαΐδης έκανε το 22-20.

Ο Κωνσταντινίδης με πέναλτι μείωσε 1΄ και 32΄΄ πριν το τέλος, ακολούθως ο Παπαδόπουλος αστόχησε για τον Αρίων 36΄΄ πριν τη λήξη αλλά ο Χαλκίδης είχε απάντησε στο σουτ του Σουκαλοπουλου.

Το τελικό 23-21 διαμόρφωσε ο Κόλλιας με πέναλτι η υπόδειξη του οποίου προκάλεσε την αποβολή του Χατζηλεοντιάδη με απ΄ ευθείας κόκκινη και την διακοπή του αγώνα για λίγα λεπτά.

Τα 5λεπτα: 0-1, 0-2, 1-4, 2-7, 6-9, 8-11 (ημ)
10-13, 12-15, 12-16, 15-16, 18-18, 23-21 (τελ).

Διαιτητές: Γρηγοριάδης- Ράλλη (Πολύ καλοί).

Αρίων: Χαλκίδης, Χαραλαμπίδης, Μυλόπουλος, Κατωτοικίδης. Μητρούλης 3, Αβραμίδης 3, Κόλλιας 3, Παπαδόπουλος 2, Νικολαΐδης 3, Γκούμας, Ακριτίδης 7, Κωστικίδης, Μουλάκης, Κοσμίδης, Σμίλι, Μπαζάκας 2.

Α.Ο.Α. Καστοριάς: Ευθυμίου, Χατζηλεοντιάδης, Μπουζόπουλος 1, Παπακώστας, Αναστασίου 8, Τάσιος 3, Μέλιος, Τούλιος, Κωνσταντινίδης 5, Δόκαλος, Σουκαλόπουλος 4, Σαλαγιάννης, Μπαλάφας.