Β’ Εθνική Μπάσκετ: Με το δεξί το 2016 Καστοριά και Άργος - Αποτελέσματα και βαθμολογία

Η κυριαρχία του Αιόλου Αστακού δεν αμφισβητείται... Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού «διέλυσαν» και το Αγρίνιο, με το 91-59 να τους χαρίζει τη δωδέκατη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες. Σε άλλο έναν αγώνα, πραγματοποίησαν μία τρομερή παράσταση στις δύο πλευρές του παρκέ, δείχνοντας παράλληλα τη σημαντική διαφορά απόδοσης της ομάδας του Χρήστου Μυριούνη στα εκτός έδρας παιχνίδια της, σε σύγκριση με εκείνα στο Αγρίνιο.

Και το 2016 βρίσκει ως... σταθερή τρίτη δύναμη του Βορρά τον Γυμναστικό Σύλλογο Λαρισαίων, ο οποίος έφτασε άνετα στο 80-55 επί της Ευκαρπίας. Εκμεταλλευόμενοι άλλη μία φορά την έδρα τους, οι παίκτες του Μάριο Πρίμορατς απλοποίησαν την κατάσταση από πολύ νωρίς, καθώς είχαν καταφέρει να βρεθούν μπροστά με διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο (24-13). Στη συνέχεια, όχι απλά τη διατήρησαν, αλλά τη σταθεροποίησαν κιόλας στα επίπεδα των 20 πόντων, ξεκινώντας εμφατικά στο νέο έτος.
Καταφέρνει, μάλιστα, να φτάσει πιο κοντά στη δεύτερη θέση, καθώς η ηρωική εμφάνιση του Άργους Ορεστικού υποχρέωσε σε ήττα με 69-66 στην παράταση την ΑΕΛ. Από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν «καθάριζαν» με την υπόθεση νίκης, όντες μπροστά στο σκορ αλλά με μικρές διαφορές στην κανονική διάρκεια, οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη βρήκαν την ευκαιρία να αντιδράσουν και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο χάρη σε μία άμυνα που «έσπαγε σίδερα» (57-57). Με την ίδια «συνταγή», έφτασαν σε ένα αποτέλεσμα που τους κάνει να αισθάνονται πιο άνετα για την ταχύτερη δυνατή εξασφάλιση της παραμονής.