Κυριακή, 9 Απριλίου 2017

Α1 ΕΠΣ Φλώρινας: Μακεδονικός Αγίου Παντελεήμονα - Ερμής Αμυνταίου 3-1 | φωτο - βίντεο

Φωτογραφία του χρήστη Ματιές στα σπορ.
Πήρε το ντέρμπι ο Άγιος  Παντελεήμονας
Στο Φλωρινιώτικο ντέρμπι ο Μακεδονικός Αγίου Παντελεήμονα ήταν αυτός που χαμογέλασε κερδίζοντας τον Ερμή Αμυνταίου με 3-1. Ήταν ένα παιχνίδι  με πολύ πάθος , τέσσερα γκολ που αντάμειψε   τους  600  περίπου φιλάθλους , από τους οποίους ήταν και πάρα πολλοί  από την πόλη της Πτολεμαΐδας.

Η ομάδα του Ερμή μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και  ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 24΄ αλλά στο 33' ισοφάρισε ο Άγιος Παντελεήμονας, με το  ημίχρονο να τελειώνει  1-1.

Στο δεύτερο ο Άγιος Παντελεήμονας μπήκε δυνατά και στο 70΄ εκμεταλλεύτηκε  το  λάθος του τερματοφύλακα του Ερμή και διπλασίασε το σκορ.  Οχτώ λεπτά αργότερα έγινε το 3-1 και εκεί τέλειωσαν όλα.....

Φάσεις και γκολ
24΄  Ο Ερμής Αμυνταίου ανοίγει  το σκορ με κεφαλιά του Θεοδουλίδη  μετά από κόρνερ του Ηλιάδη, κάνοντας  το 0-1.
30΄Ο Ερμής χάνει ευκαιρία με τον Μαριορίδη , που από κοντά δεν μπορεί να πλασάρει
33΄ Έχουμε την ισοφάριση για τον Άγιο Παντελεήμονα  με ωραίο σουτ του Φερεντίνου  1-1.
40΄ Η ομάδα του Ερμή ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ηλιάδη από τον Λίτσιο με τον διαιτητή να λέει παίζετε.

42’  Πλασέ του Ηλιάδη για τον Ερμή Αμυνταίου  πέρασε μόλις άουτ.
60΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούντου  του Αγίου Παντελεήμονα έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας  του Ερμή Μπερμπερίδης.

69΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιδηρόπουλου Χάρη του Άγιου Παντελεήμονα  μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ερμή.

70΄ Ο Άγιος Παντελεήμονας διπλασιάζει τα τέρματα του μετά από εκτέλεση φάουλ του Σιδηρόπουλου, η μπάλα σκάει κάτω και μπροστά τον τερματοφύλακα που διώχνει με  στιλ  που θύμισε βόλεϊ  εκεί πήρε την κεφαλιά ο Ζηνόβιος και έκανε το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Οκτώ λεπτά αργότερα και πάλι ο Ζηνόβιος  του Αγίου Παντελεήμονα με κεφαλιά  μετά από εκτέλεση κόρνερ  έκανε το 3-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ Θεωδορόπουλος με επόπτες τους κ.κ Δημόπουλο και Δράγο.