Β' ΕΠΣ Κοζάνης: Ατρόμητος Πτολεμαΐδας - Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας 3-2 | φωτο

Δύσκολο τρίποντο για τον Ατρόμητο
Δύσκολο τρίποντο πήρε η ομάδα του Ατρόμητου Πτολεμαΐδας στο εξ αναβολής παιχνίδι απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Άρδασσας. Έγινε ένα καλό  παιχνίδι που είχε  5 γκολ,  δυο αποβολές (μια για κάθε ομάδα), και ένα πέναλτι.

Η ομάδα του Ατρόμητου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-1.
 Στο δεύτερο σημείωσε το 3-1 στο 50΄.

Η Άρδασσα μείωσε γρήγορα σε 3-2 στο 58΄ κι απο κεί και περά ο αγώνας έγινε ντέρμπι .
Τα γκολ για τον Ατρόμητο σημείωσαν οι : Μπαλτζής στο 20΄ με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Βλαδίκα και ασταθής απόκρουση του τερματοφύλακα.
Το 2-0 έγινε με την εκτέλεση πέναλτι του Βλαδίκα στο 38΄

Η Άρδασσα μείωσε στο 42΄ με τακουνάκι του Χότζα μέσα από την μικρή περιοχή.
Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος έκανε το 3-1  με ωραίο σουτ του Καρασιόυνα με την μπάλα να κτυπάει πρώτα στο δοκάρι και μετά να καταλήγει  στα δίκτυα.
Στο 51΄ είχαμε την αποβολή του Νικολαΐδη του Ατρομητου με δεύτερη κίτρινη.
Στο 58΄ η Άρδασσα μείωσε σε 3-2 με σουτ του Σιδηρόπουλου από κοντά.

Στο 93΄  αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Παπάζογλου της Άρδασσας
Ευκαιρίες έχασαν για τον Ατρόμητο :
 6΄ ο Αργυρόπουλος, Αραμπατζής στο 53΄ ενώ για την Άρδασσα έχασε ο Σιδηρόπουλος στο 3΄και στο 32.
Να επισημάνουμε  εδώ πως πριν το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού  σιγή, ενώ και  οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια λόγω του θανάτου του 37 χρόνου Ξανθόπουλου Κωνσταντίνου  που διατέλεσε παλιότερα παίκτης αλλά και μέλος της διοίκησης της ομάδας του Μέγα Αλέξανδρου Άρδασσας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ Σωτηριάδης με επόπτες τις κ.κ  Φραντζοπούλου και Μπέλτσου.

Συνθέσεις:

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας (Αλιατίδης): Καρακασίδης, Νικολαίδης, Ιγνατιάδης, Χαριτίδης, Μπαλτζής, Αραμπατζής, Καρασούνας, Βλαδίκας, Αργυρόπούλος, Αβραμίδης( 62΄ Παπαδόπουλος), Αλιατίδης (85΄Κοστάκογλου).

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας (Μιχαηλιδης): Κυψίδης, Μωυσιάδης, Τσολακίδης, Κακουλίδης, Ντάβες, Χότζας, Μεντεσίδης( 60’ Ξανθόπουλος Ανέστης), Σιδηρόπουλος, Ζησίος, Παπάζογλου, Ποιμενίδης( 55΄ Τσελαλίδης).

ρεπορτάζ: Βασίλης Πουλασικίδης