Β' φάση κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης: ΑΕΠ Καραγιαννίων - Κοζάνη 1-2 | φωτο

Πήρε το ντέρμπι μέσα στην ΑΕΠ η Κοζάνη με σκορ 1-2 και προκρίθηκε δίκαια στους οκτω του κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης. Πολύ καλύτερη η Κοζάνη στο α' ημίχρονο απέναντι σε μια ΑΕΠ που έδειχνε εγκλωβισμένη.

Οι ερυθρόλευκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο 0-2 με γκολ του Κοτταρίδη και του Δούμα.
Στο β' μέρος η ΑΕΠ ανέβασε την απόδοσή της, και κατάφερε να μειώσει με τον Παπαδόπουλο σε 1-2.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείρηση του υπέρ τους σκορ και ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.
Το τελικό 1-2, και η πρόκριση στους οκτώ ήρθε δίκαια για την Κοζάνη και το πανηγύρισε αναλόγως ...

φάσεις και γκολ
Στο 4' σέντρα Πουτογλίδη, ο Κοτταρίδης κοντινό σουτ 0-1
Στο 27' σέντρα Τρομπούκη Κ χάνει τη μπάλα ο Χατζηγιαννάκης   , σουτ Ζηνόβιου κόντρα κόρνερ .
Στο 32' Τραυλός κόρνερ στο δεύτερο  δοκάρι ο Δούμας πετάγεται και κάνει το 0-2
Στο 34' σέντρα Τραυλού κεφαλιά Ζηνόβιου άουτ

Στο 50' Χατζής στον Αροσβίλι αυτός ωραία θα βρει τον Δούμα  κοντράρει η μπάλα και κόρνερ.
Στο 53' ωραίο ένα δύο Δαλκερανίδη   , Παπαδόπουλου Γιάννη ο τελευταίος θα μπει στην περιοχή και ψύχραιμα θα νικήσει τον Χρυσοστομίδη και θα μειώσει σε 1-2.
Στο 65' φάουλ Δούμα διώχνει δύσκολα  ο Σαραντηνέλης ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Χατζηγιαννάκη , νέα σέντρα Δούμα και πάλι ο Σαραντηνέλης διώχνει με γροθιές.
 Στο 68' δυνατό σουτ Παπαδόπουλου  διώχνει σε κόρνερ ο Χρυσοστομίδης.

Στο 88' Πασχαλίδης κάθετη στον Βλαδίκκα θα μπει μέσα στην περιοχή σουτ από πλάγια άουτ

ΑΕΠ Καραγιαννίων (Κατακαλίδης): Χατζηγιαννάκης ( 46' αα Σαραντινέλης), Σαριόγλου, Ζερβανταρίδης, Σαββίδης, Σερσέμης, Πασχαλίδης, Τσιντός, Μετικάνος (46' Παπαδόπουλος), Χαματάι (72' Βοριαζίδηε), Καρακατσάνης, Δαλκερανίδης (60' Βλαδίκας).

Κοζάνη  (Δ. Σιαπανίδης): Χρυσοστομίδης,  K. Τρομπούκης, Αροσβίλι (87' Τρομπούκης),   Μπαλίτσας, Κοτταρίδης, Ηλ. Τσικόπουλος,   Πουτογλίδης (70' Αθανασιάδης), Χατζής, Ζηνόβιος (92' Παλάσκας), Τραυλός, Δούμας (78' Σαρηγιαννίδης).

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης
Βοηθοί: Βογδόπουλος, Σπέντζας