Α' ΕΠΣ Κοζάνης: ΑΟ Κρόκου - Εθνικός Βατερού 3-2 | φωτο - βίντεο

Ένα πολύ καλό παιχνίδι είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Κρόκου  μεταξύ  του γηπεδούχου Α.Ο.  Κρόκου και του Εθνικού Βατερού 3-2.
 Πέντε γκολ,  αρκετές ευκαιρίες,  πάθος και εναλλαγές συναισθημάτων συνθέτουν το παζλ του αγώνα.

Οι μπόμπιρες του Κρόκου πήραν μια σημαντική νίκη επί ενός αντιπάλου που δεν τα παράτησε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 3-0 και με αντεπίθεση στο Β’  μέρος πήγε το παιχνίδι στο γκολ,  3-2  χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο 10λεπτο και έχασαν ευκαιρίες για να προηγηθούν.
Οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν χωρίς απώλειες το μούδιασμα των πρώτων λεπτών  ισορρόπησαν πήραν μέτρα στο γήπεδο και με αντεπιθέσεις φωτιά προηγήθηκαν στο ημίχρονο 3-0.
Στο β’ μέρος το Βατερό μη έχοντας τίποτα άλλο να χάσει ανέβασε στροφές,  πίεσε τον Κρόκο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 3-2 και να κρατήσει στο κόκκινο το ενδιαφέρον του κόσμου μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κεχαγιά.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 1’ φάουλ Κίλη λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 3’ σουτ Σακαλή από καλό σημείο,  η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.
Στο 6’  βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή του Κρόκου, ο  Σακαλής θα αργήσει να σουτάρει,  θα γυρίσει στον Κουτέρη,  σουτ άουτ.
Στο 9’  σουτ Δουλδούρα,  λίγο έξω.

Στο 13' σέντρα του Δουλδούρα μέσα στην περιοχή σουτ γυριστο Καλογήρου η μπαλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.
Στο 15' φάουλ Κίλη κεφαλιά Σακαλη, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ του σκόρερ.

Ο Δουλδούρας προωθημένη μπαλιά στον Δαβζάκη  θα βγει στην αντεπίθεση θα κερδίσει την κόντρα από τον τερματοφύλακα Κουλτούκη  και θα σημειώσει το 1-0.
Στο 33’ Κίλης φάουλ,  κεφαλιά Κουτέρη,  άουτ.
Στο 38’ ταχύτατη αντεπίθεση  του Κρόκου με τον Καλογήρου να δίνει έτοιμο γκολ στον Δουλδούρα που ψύχραιμα θα κάνει το 2-0.

Το Βατερό διαμαρτυρήθηκε για φάουλ  στην αρχή της φάσης.
Στο 40’ νέα αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Καλογήρου,  ωραία μπαλιά στον Δουλδούρα που θα περάσει τον  Κουλτούκη και θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
Στο 47’ κόρνερ Κουρτίδη,  κεφαλιά Λαζαρίδη, αποκρούει ο Παπακώστας.
Στο 66’  μέσα στην περιοχή ο Κουτέρης,  σουτ άουτ.

Στο 68’ σέντρα  Σταυροθεόδωρου μέσα στην περιοχή,  κεφαλιά Σακαλή άουτ.
Στο 71’  με ατομική προσπάθεια και σουτ του  Κίλη,  το Βατερο μειώνει σε 3-1.
Στο 77’ Κίλης σέντρα διαβήτης στο Σακαλή,  που δε θα αστοχήσει και με κεφαλιά θα κάνει το 3-2.

Στο 81’  σέντρα του Δάλλη στον  Ψαλλίδα,  σουτ δυνατό,  λίγο έξω.
Στο 86’  φάουλ Κίλη,  κεφαλιά μέσα από την περιοχή Σακαλή,  με τα πόδια σωτήρια  διώχνει ο Παπακώστας.
Στο 88’  Δουλδούρας  στον Τσιάρα,   σουτ δυνατό,  κόντρα και κόρνερ.
Στο 90’  κόρνερ Κίλη,  δύσκολα διώχνει ο Παπακώστας.

ΑΟ Κρόκου (Τσιρέκας): Παπακώστας, Καπλάνογλου Π, Τουρτούρας( 60' Δελόπουλος), Καρανάνος,Μανώλας, Δαβζάκης, Δούλδουρας, Καπλάνογλου Δ, Τσιάρας, Καλογήρου,  Σιδηρόπουλος.

Εθνικός Βατερού (Κωνσταντινίδης): Κουλτούκης, Σαλονικίδης (53' Ρέββας) Βρόικος (60' Σταυροθεόδωρος), Πολυχρονιάδης, Μίκης, Κουρτίδης, Σακαλής, Λαζαρίδης , Γεωργιάδης, Κουτέρης, Τοπαλίδης

Διαιτητής:  Κεχαγιάς
Βοηθοί:  Φραντζοπούλου, Ελευθεριάδης