Γ' Εθνική Μπάσκετ (3ος Όμιλος) - Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο ΓΑΣ Μελίκης, που όντας καταιγιστικός στην Κέρκυρα επιβλήθηκε του τοπικού Φαίακα με 84-49.

Για τους φιλοξενούμενους που από το ημίχρονο είχαν βάλει τις βάσεις (31-49) για μια εύκολη νίκη στην πρεμιέρα, από 25 πόντους σημείωσαν οι Λιόλιος, Πεϊμανίδης ενώ 18 και 12 πρόσθεσαν ο Λαπατούρας και ο Ημερίδης αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, διψήφιοι ήταν μόνο ο  Αυγερινός (13) και ο Παπαγκίκας (12).

Το νεοφώτιστο IBC μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής νικώντας τους Ικάρους Τρικάλων στην παράταση με 91-83, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι όσον αφορά το σασπένς.
Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με 17 στο ημίχρονο (51-34) αλλά τα κενά διαστήματα στο τρίτο δεκάλεπτο και τα μεγάλα σερί που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι, έκαναν το παιχνίδι ξανά ντέρμπι (61-57). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μπαίνοντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα (72-70, 37'). Ο Σωτηράκης μετά από κλέψιμο έκανε το 74-70 αλλά Βλάχος και Γεωργόπουλος έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (74-75). Ο Μπάλλας απάντησε για το 77-75 αλλά ένα φόλοου του Μακρή, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.
Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με όπλο τους την ευστοχία από την περιφέρεια έφτασαν στη νίκη (91-83).

Πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη βρέθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας που «αυτοκτόνησε» στα τελευταία λεπτά κόντρα στον ΑΓΣΙ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την εντός έδρας ήττα με 72-74. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στην πρεμιέρα κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο ενώ ήλεγχαν το παιχνίδι, όντας μπροστά στο σκορ μέχρι 2 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, η έλλειψη καθαρού μυαλού και το άγχος στοίχησαν στην Αναγέννηση που έχασε την ευκαιρία για μία μεγάλη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης  αγωνιστικής:
Τιτάνες Παλαμά-ΦΟ Αριδαίας 64-46
ΣΚ Ιωάννινα-Ικαροι Τρικάλων 91-83 (παράταση) (77-77 κ.α.)

Διαιτητές: Μαντήλας-Κάνης
Φαίακας Κέρκυρας (Τσάμης): Στεμπάρι, Δρακίδης 14, Τσιτσές 1, Σάγιας 2, Γουστέρης 2, Παπαγκίκας 12(2), Αυγερινός 13(3), Μικρομάνης 2, Αγιους, Βάγιας, Τσάμης 3.
ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 25(2), Μαυρίδης 14(2), Στοϊτσης 8, Πεϊμανίδης 25(1), Ρογγότης 2, Καποδίστριας, Αντωνόπουλος, Εσερπόγλου, Λαπατούρας 18(1), Ασπροπούλης, Λέφας 1, Ημερίδης 12.
ΣΚ Ιωάννινα-Ικαροι Τρικάλων 91-83(77-77)
Δεκάλεπτα: 25-15, 51-34, 62-57, 77-77(κ.α.), 91-83
Διαιτητές: Πράττος-Τζεκάκης
ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 2, Δουρούλης 13(3), Τσιτσώνης 5(1), Βάσης 5(1), Καραμπίνης 8(2), Κατσίβελος, Ξιούρας 1, Σφουγγάρης, Σωτηράκης 33, Τσιρώνης, Μπάλλας 20.
Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 6, Μπαρμπαρούσης, Φρύδας, Βλάχος 14(3), Κολότσιος 7(1), Κρεμμύδας 6, Κατσαρές 14(1), Τζορμπατζάκης, Γεωργόπουλος 9, Γκιουλέκας 19(1), Μπάρδας, Μακρής 8.
Τιτάνες Παλαμά-ΦΟ Αριδαίας 64-46
Δεκάλεπτα: 20-15, 28-25, 39-39, 64-46
Διαιτητές: Μελανίδης Μ. –Χατζηκώστας
Τιτάνες Παλαμά (Καραμιντζιος): Γκογκίδης 14(3), Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 22, Σφακιανός 2, Ξένος, Τσούμας 3, Φαλιάκης 5(1), Μακρής 10(2), Σκουφεζής 8, Αρχοντούλης.
ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Παπαδόπουλος 15(4), Κανονίδης, Πέτκος, Τοπαλίδης, Πάντης, Πονόπουλος 4, Παπαβράαμ, Αβραμίδης 3(1), Γεωργάκης 9, Μακρόπουλος 12(2), Παουλεάνου 3(1), Κληντσάρης.
Αναγέννηση Καρδίτσας-Νίκη Βόλου 72-74
Δεκάλεπτα: 20-17, 36-33, 57-49, 72-74
Διαιτητές: Σιταρίδης-Δέλλας
Αναγέννηση Καρδίτσας (Νότος-Κρομμύδας): Ψυχογιός 3(1), Πανταζής 2, Γεωργαντζάς 18(1), Δίκαρος 4, Κοβάτσεβ 10, Τσέλιος 15(1), Αργύρης 3, Αντωνίου 6(1), Καλλιάρας 8, Νότος 3(1).
Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος 12 (4), Βερτζάγιας, Σαριμπαλίδης 22 (4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 8 (1), Παρασκευάς 5, Τσιώλης 11 (1), Τάσσος 6, Σταυροθεόδωρος 4, Καρπέτης, Ακούνια.
Αετοί Βέροιας-Αριστοτέλης Φλώρινας 70-62
Δεκάλεπτα: 15-12, 38-32, 55-52, 70-62
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος
Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης 4(1), Σιδηρόπουλος 6(1), Γιαννουζάκος 5(1), Κουσιάντζας 15, Σταυρουλάκης 3, Μαραπίδης 16(2), Αλευρίδης 8, Ιωσηφίδης 7 (1), Γκανάς 6(2).
Αριστοτέλης Φλώρινας (Χαλκιάς): Τσιώγκας 8(2), Τσιάμης 14 (3), Παπαγρηγορίου 4, Γκόνος 8(1), Γκουτζιομήτρος 7 (1), Μαυρίδης 2, Σαββίδης 12 (2), Βίτκας, Παπούλιας 7(1), Καραδήσογλου.
Κένταυρος Καλικράτειας-ΜΕΝΤ 74-82
Δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 56-65, 74-82
Διαιτητές: Λυγούρας-Κουφούδης
Κένταυρος Καλικράτειας (Γιοβάννης): Κωνσταντινίδης 14(1), Βελισσαρίου 6(1), Νταβίδι 3(1), Μιχαηλίδης 3(1), Φλετούρης, Παρασκευάς 13(2), Χασάπης 4, Φουρκιώτης, Βούκα, Δασκαλάκης 3(1), Γουναρόπουλος 6, Κιτσούλης 22.
ΜΕΝΤ(Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 17(1), Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 5(1), Γκύζης 6(1), Μιχαηλίδης 18(2), Μπέλλος 9(2), Δάτσης, Πασχαλίδης 17, Μανδράς, Σιόλογκας 10.