Αποτελέσματα Α' Ανδρών ΕΚΑΣΔΥΜ 27/10/2012

Δεύτερη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α΄ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. με την Καστοριά, την Φλώρινα και το Βελβεντό να διατηρούν το αήττητο και να είναι μπροστά στην βαθμολογία.
Στην Κοζάνη ο Λασσάνης δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αίαντα Αμυνταίου και μόνο στο τέλος με μια ζώνη 2-1-2 να βρίσκει λύση στο αμυντικό του πρόβλημα και με τον Κων/νίδη να είναι εξαιρετικός στην επίθεση πήρε τελικά την νίκη από το μαχητικό Αμύνταιο που με πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο έκλεψε πολλές μπάλες και έκανε τον αγώνα εφιάλτη για τον Λασσάνη.
Στο άλλο αγώνα που έγινε στην κοζάνη η Σιάτιστα δεν ίδρωσε για να πάρει τον αγώνα που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού έπαιζε με νέους παίκτες από τον πάγκο.
Στην Φλώρινα η Πτολεμαΐδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε διαφορά 10 πόντων, αλλά σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι μείωσαν και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το ημίχρονο (35-37).
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο τέμπο με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.
Στην τελευταία όμως οι γηπεδούχοι έπαιξαν λίγο καλύτερη άμυνα αφού δέχτηκαν μόνο 6 πόντους και βάζοντας 12 πήραν το παιχνίδι.
Η Πτολεμαΐδα δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στο πρόβλημα που λεγόταν Κέκελης και ο οποίος με 32 πόντους «σκότωσε» όλα τα αμυντικά συστήματα του Κώστα Κυρατζή.
Τα 10λεπτα: 17-21, 35-37, 51-51, 63-57.
Αριστοτέλης: Κέκελης 32 (2), Παπούλιας 14, Σιδηρόπουλος 4, Ταρενίδης 3(1), Ιωαννίδης 2, Τούζος 5 (1), Μαυρουδίου 3 (1).
Πτολεμαΐδα: Αμαραντίδης 18, Καλομενίδης 9(1), Αθανασιάδης 14, Πέκος 8, Ιωσήφ 2, Ευθυμιάδης 6.

Στην Καστοριά ο Αρίων πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τα τέλη του 3ου δεκαλέπτου όταν και μείωσε σε 41-37. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με πρέσιγκ σε όλα το γήπεδο πέτυχαν μερικούς αναπάντητους πόντους, πήραν μια διαφορά, ο προπονητής του Αρίων απέσυρε τους βασικούς και έτσι η διαφορά μεγάλωσε.
Τα 10λεπτα: 10-9, 29-17, 45-37, 69-41
Καστοριά: Γούδας 8(1), Δαραβίγκας 17 (1), Κωνσταντινίδης 6, Καραμήτσος 20, Γουμπιζέτης 2, Μελάϊ 3, Βλάχος 5 (1), Καλαπούτης 3, Παράσχος 3, Χότζα 2.
Αρίων: Πανίδης 11 (1), Γκέκας 7, Κοτζκόλιος 7, Αθανασιάδης 4, Πουτούκης Δ. 4, Πουτούκης Α. 4, Ναϊπλής 2.
Στην Πτολεμαΐδα τέλος ο Φοίνικας που «πληγώθηκε» πολύ από τη διάταξη των 8 «μεγάλων», παρατάχθηκε με 9 παίκτες και όπως ήταν φυσιολογικό έχασε από το πλήρη Βελβεντό με 50-79.
Οι γηπεδούχοι έμειναν στο παιχνίδι μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο 16-19 και στη συνέχεια έβλεπαν τον Βελβεντό να απομακρύνεται και να φτάνει τη διαφορά στους 29 πόντους στο τελικό 50-79.
Τα 10λεπτα: 16-19, 29-42, 37-60, 50-79.
Φοίνικας: Χ΄΄ Αυγουστίδης, Παπουλίδης 19 (3), Καραμπατζάκης 4, Εφραιμίδης, Γούλιος 12 (1), Μπαρδάκης 3, Μάτας 8, Μπίντσης 4.
Βελβεντό: Ροπούτης 4, Ζανδές 5, Μπλιούμης 1, Σούπουρας 15 (4), Τσιτσιόκας 10, Νίκου,
Σαμαράς 29 (2), Χρήστου 4, Παπαμίχος, Παπαΐδης 5, Τσιάμης 3, Σίμος 3.