Απόλλων Ακρινής – Κοζάνη 2004 2-2

Μπορεί το αποτέλεσμα να μην έφερε ικανοποίηση στις τάξεις του Απόλλων Ακρινής και της Κοζάνης 2004, αλλά το τελικό 2-2 σίγουρα… χόρτασε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο!
Όσο τίποτε άλλο ήθελαν οι δύο ομάδες τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι προκειμένου να τροφοδοτήσουν με περισσότερες ελπίδες τα όνειρα σωτηρίας τους στην κατηγορία . Το τελικό όμως 2-2 αφήνει και στις δύο μια αίσθηση ανικανοποίητου.

Oι γηπεδούχοι ανέλαβαν την εδαφική υπεροχή από τα πρώτα λεπτά και κυκλοφορούσαν την μπάλα καλύτερα από τους "Κοζανίτες " αναζητώντας τον τρόπο που θα έμπαιναν στην περιοχή του Λαμπίρη για να απειλήσουν, και τα κατάφεραν μόλις στο 4΄με τον Θαλαλαίο που με ωραίο γωνιακό σουτ άνοιξε το σκορ 1-0
Μετά το πρώτο 10λεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν σιγά σιγά το παιχνίδι τους και κατάφεραν να δημιουργήσουν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 11΄με τον Νούσια να δίνει στον Σέχι που μέσα και πλάγια απο την περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ , αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω απο το κάθετο δοκάρι του Τσαουσίδη
Στο 15΄ο Βοριαζίδης  Γ. θα απειλήσει με δυνατό χτύπημα φάουλ αλλά ο Λαμπίρης σε ετοιμότητα θα διώξει με τα πόδια.
Στο 23΄οι φιλοξενούμενοι θα ισοφαρίσουν σε 1-1 όταν ο Μπακαλίδης θα βγάλει βαθιά μπαλιά στην περιοχή της Ακρινής, αδράνεια των αμυντικών , ο Σέχι θα "τρυπώσει" ανάμεσά τους και ψύχραιμα θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα
Με την συμπλήρωση του ημίωρου ,ο Βοριαζίδης Χρ. θα πιάσει δυνατό σουτ λίγο έξω.
Στο 39΄κόρνερ με τον Θαλαλαίο εκπληκτικό ανάποδο ψαλιδάκι του Καραφυλλίδη η μπάλα θα περάσει ελάχιστα έξω απο το κάθετο δοκάρι.
Στο 40΄ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Σέχι να εκτελεί απευθείας κόρνερ, η μπάλα όμως δε θα του κάνει τα κέφια θα βρει το κάθετο δοκάρι και θα περάσει έξω.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα έμοιαζε και πάλι όπως στην αρχή του ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα και προσπάθησαν από τα άκρα να πετύχουν κάτι καλό. Στην σκακιέρα του ματς οι δύο τεχνικοί "έριχναν" διαδοχικά διάφορα "όπλα" από τον πάγκο για να βοηθήσουν τις ομάδες τους. Έτσι, στο 70΄, ο Δενεσίδης που είχε μπει αλλαγή αξιοποίησε την μπαλιά τρύπα του Καραφυλλίδη και με διπλή προσπάθεια έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1
Στο 76΄ήρθε η ισοφάριση απο τους φιλοξενούμενους όταν ο Κουνάβας εκτέλεσε κόρνερ , η μπάλα έφτασε στον Πιλικίδη που με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-2 .
Στο 89΄φάουλ Βοριαζίδη Γ μπλοκάρει ε διπλή προσπάθεια ο Λαμπίρης
Και στο 92΄μεγάλη ευκαιρία για την Κοζάνη 2004 να πάρει το διπλό αλλά το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε ο Παπαστάμκος ,,πέρασε δίπλα απο το κάθετο δοκάρι κι ενώ ο Τσαουσίδης παρακολουθούσε απλά την πορεία της  μπάλας ...

Απόλλων Ακρινής (Ατματζίδης): Τσαουσίδης, Τσακακτσίδης, Ατματζίδης , Ευθυμιάδης, Βοριαζίδης Γ., Μαυροδήμος, Βοριαζίδης Χρ. (64’ Παπαδόπουλος), Κυρικλίδης (40’ Δενεσίδης), Θαλαλαίος, Τσαβδαρίδης (86’ Δημητριάδης), Καραφυλλίδης.

Κοζάνη 2004 (Γκουρτσούλης): Λαμπίρης, Νούσιας (53’ Παπαδημητρίου), Γρίβας  (77’ Μόσχος), Τσατσόπουλος, Παπαντωνίου, Κουνάβας (87’ Παπαστάμκος),  Μυλωνάς, Μαμάτσιος, Πιλικίδης, Σέχι, Μπακαλίδης.

Διαιτητής: Πανυτσίδης
Βοηθοί: Κουντουράκης, Παπαδόπουλος Χρ.