Αίας Μικροβάλτου - Δόξα Λευκόβρυσης 1-2

Σιγή ενός λεπτού και μαύρα περιβραχιόνια από τους παίκτες του Μικροβάλτου
agon23.2.13_1agon23.2.13_2
Άλλη μια ήττα εντός έδρας για την ομάδα του Αίαντα Μικροβάλτου, το απόγευμα του Σαββάτου 23 Φεβρουαρίου 2013 από την ομάδα της Λευκόβρυσης με 1-2, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης.
Έντονα συγκινητικές ήταν οι στιγμές πριν την έναρξη του αγώνα, όταν κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 36χρονου Γιάννη Σ. Γιαννόπουλου, που υπήρξε παλιότερα ποδοσφαιριστής της ομάδας του Μικροβάλτου. Για τον ίδιο λόγο οι ποδοσφαιριστές του Αίαντα αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.
Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η τοπική ομάδα  ήταν πολύ καλύτερη, προηγήθηκε νωρίς στο 15΄με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Φίλιππα Χαρισόπουλου και έχασε κλασικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Ατύχησε όμως αφού δέχτηκε την ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου (44΄) με -επίσης- απευθείας χτύπημα φάουλ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα, με την ομάδα του Μικροβάλτου να μοιάζει "υπνωτισμένη". Οι παίκτες του Αίαντα "αφυπνίστηκαν" μετά το 80΄ και πίεσαν για το νικητήριο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων -93΄- η ομάδα της Δόξας Λευκόβρυσης πέτυχε γκολ με κοντινό πλασέ,  μετά -πάλι- από μια στημένη φάση, σε χτύπημα φάουλ και μετά την ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Με βάση τη συνολική εμφάνιση των ομάδων, η ομάδα του Μικροβάλτου δικαιούνταν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.