Α’ ΕΠΣΚ: Λύγισε την αντίσταση του δυνατού Βοΐου ο Μακεδονικός (φωτο - βίντεο)

Μακεδονικός Κοζάνης – Ακαδημία Βοΐου «η Ένωση» 2-0
 Έσπασε το σερί του Βοΐουκαι δημιουργεί το δικό του..   Δύσκολη και σημαντική  νίκη πέτυχε ο Μακεδονικός επί της πολύ καλής ομάδας Ακαδημίας Βοΐου με σκορ 2-0 . Ο Βελτιωμένος Μακεδονικός πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του  και δείχνει με τις τελευταίες καλές εμφανίσεις να βρίσκει το δρόμο του.
Το  Βόιο από την άλλη έδειξε ένα πολύ καλό και δουλεμένο από τον κ. Κάλφα σύνολο αποδεικνύοντας πως μόνο τυχαίες δεν ήταν οι τέσσερις σερί νίκες που σημείωσαν . Τσουχτερό κρύο -χιόνι - και στη συνέχεια βροχή συνέθεσαν το σκηνικό στο οποίο παίχτηκε η αμφίρροπη αναμέτρηση μεταξύ του Μακεδονικού και της Ακ. Βοίου. Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με δυνατές αλλά καθαρές μονομαχίες. Το Βόιο καλά στημένο στο α’ ημίχρονο φάνηκε πιο επικίνδυνο από τους γηπεδούχους καθώς έφευγε ταχύτατα στις αντεπιθέσεις   δημιουργώντας  καταστάσεις και προβλήματα  στην εστία του Βαρυτιμίδη. Ο Μακεδονικός στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του έκλεισε τους χώρους βγήκε μπροστά με αξιώσεις πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε ευκαιρίες για περισσότερα.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 16’ ο Χάλος με κάθετη θα βγάλει τετ-α-τετ το Φιλιόπουλο που θα σουτάρει για να αποκρούσει με τα πόδια ο Βαρυτιμίδης σε κόρνερ.
Στο 37’ φάουλ του Ζαχαριάδη, δύσκολα σε κόρνερ ο Μυλωνάς.
Στο 42’ σέντρα του Ζιώγα, μόνος ο Φιλιόπουλος σουτ, αποκρούει ο Βαρυτιμίδης.
Στο 51’ κόρνερ Μπέμπη, κοντινή προβολή του Ζιαζιά, 1-0.
Στο 58’ σέντρα σουτ Ματούλα, τακουνάκι Μπέμπη λίγο πριν περάσει τη γραμμή διώχνουν οι αμυντικοί, νέο σουτ Σέχι άουτ.
Στο 71’ φάουλ του Ζαχαριάδη στο δεύτερο δοκάρι, σουτ μονοκόμματο του Αργυρόπουλου λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 75’ απευθείας κόρνερ του Ματούλα, πιάνει στον ύπνο τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα και γράφει το 2-0.
Στο 86’ δυνατό φάουλ του Τολιόπουλου αποκρούει ωραία ο Βαρυτιμίδης σε κόρνερ.
Στο 87’ ατομική προσπάθεια και σουτ του Ματούλα από κοντά διώχνει ο Μυλωνάς με τα πόδια.
Στο 88’ ο Ματούλας βγάζει τετ-α-τετ το Μαμάτσιο που θα πλασάρει άουτ.
Στο 90’ δυνατό σουτ του Σέχι, λίγο έξω.

Μακεδονικός (Παπακώστας): Βαρυτιμίδης, Πιλικίδης Στ., Μπέμπης (65’ Νικολάου), Αντωνόπουλος, Ζιαζιάς, Μαμάτσιος, Σέχι, Ζαχαριάδης, Ματούλας, Μυλωνάς (89’ Γκούμας), Πιλικίδης Αργ. (51’ Αργυρόπουλος).

Ακαδημία Βοΐου (Κάλφας): Μυλωνάς, Τουλιόπουλος (60’ Αραβόπουλος), Ζιώγας (87’ Σπανόπουλος), Αλεξίου, Λαδάς, Τουλιόπουλος, Δονούλης, Φιλιόπουλος, Paturri, Ελευθεριάδης (76’ Τσιάμης), Χάλος.

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Ιωαννίδης Ν., Μπέλτσου