Α’ ΕΠΣΚ Δια πυρρός και σιδήρου ο Μακεδονικός λύγισε τον Τιτάν - Νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις (φωτο - βίντεο)

Μακεδονικός Κοζάνης - Τιτάν Σερβίων 2-1
Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε ο Μακεδονικός τον Τιτάν Σερβίων. Στον α’ γύρο κι ενώ ο Μακεδονικός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του μέσα στα Σέρβια, ο Τιτάν στο 93’ πήρε ανέλπιστο βαθμό.
Οι όροι στο στρατιωτικό αντιστράφηκαν ο Μακεδονικός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 55’ με αριστοτεχνικό φάουλ του Κουτζιακουτζίδη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 77’ με τον Μπέμπη, 1-1 και πήραν το ανέλπιστο τρίποντο στο 93’ με τον Αργυρόπουλο.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο  Μακεδονικός  για 75΄λεπτά ήταν  κακός και τα Σέρβια να καταφέρνουν έξυπνα να παίρνουν αυτό που θέλουν.
Στα τελευταία 15 λεπτά ο Μακεδονικός «ξύπνησε» έδειξε ψυχή,  πίεσε τον Τιτάν για την ανατροπή και τα κατάφερε. Ο Τιτάν με την απόδοσή του έδειξε ότι αδικείται  από τη βαθμολογική του θέση. Στο τέλος του παιχνιδιού υπήρξε ένταση μεταξύ των δύο ομάδων  η οποία δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις λόγω την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Φάσεις και γκολ
Στο 11’ φάουλ Ουρμπάνικ, κεφαλιά Σέχι λίγο έξω.
Στο 21’ κόρνερ Ουρμπάνικ, διώχνουν οι αμυντικοί, σουτ Μαμάτσιου άουτ.
Στο 30’ ανάποδο σουτ του Μπάρα, άουτ.
Στο 55’ ωραίο φάουλ του Κουτζιακουτζίδη, 0-1
Στο 65’ ο Θώμος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μπάρα, γυριστό σουτ λίγο έξω.
Στο 67’ κόρνερ Ουρμπάνικ, σύγχυση στην άμυνα των Σερβίων, οι αμυντικοί τελευταία στιγμή διώχνουν πάνω από τη γραμμή.
Στο 70’ φάουλ Ουρμπάνικ, λίγο έξω.
Στο 71’ δυνατό σουτ του Merolli αποκρούει ο Βαρυτιμίδης.
Στο 74’ διαγώνιο σουτ του Ουρμπάνικ, αποκρούει ο Βαρταλάμης.
Στο 77’ ωραίος συνδυασμός Ουρμπάνικ – Μπέμπη κι ο τελευταίος από τα όρια της περιοχής με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
Στο 83’ συνδυασμός Πιλικίδη – Ζαχαριάδη – Μπέμπη, σουτ του τελευαίου άουτ.
Στο 88’ σέντρα σουτ του Ουρμπανικ, από κοντά αλλά από πλάγια ο Σέχι σουτάρει άουτ.
Στο 93’   πλάγιο του Μυλωνά σύγχυση στην περιοχή, κόντρες η μπάλα φτάνει στον Αργυρόπουλο που την σπρώχνει στα δίχτυα για το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Παράπονα εξέφρασαν οι φιλοξενούμενοι για τη διαιτησία.

Μακεδονικός Κοζάνης (Παπακώστας): Βαρυτιμίδης,  Μυλωνάς, Πιλικίδης Στ., Πιλικίδης Αργ., Αντωνόπουλος, Αργυρόπουλος, Ζαχαριάδης, Μπέμπης, Μαμάτσιος (84’ Γκούμας), Ουρμπάνικ, Σέχι.

Τιτάν Σερβίων (Μίχος): Βαρταλάμης, Νιζάμης, Αντάρας, Χαρίσιος, Βητόπουλος, Σαλτσίδης, Θεοδωρίδης (92’ Σιάμινος), Θώμος (87’ Μπάκανος), Merolli ( 76’ Χρυσοστομίδης), Κουτζιακουτζίδης, Μπάρα.

Διαιτητής: Σωτηριάδης
Βοηθοί: Χονδροματίδης, Παπαδόπουλος Μ.