Α’ ΕΠΣΚ: Διπλό βάλσαμο του Μακεδονικού (φωτο - βίντεο)

Ακαδημία Βοΐου – Μακεδονικός Κοζάνης 0-2
Νίκη Βάλσαμο πέτυχε ο Μακεδονικός στην δυνατή έδρα  της  Ακαδημία Βοΐου
 Οι παίκτες του κ. Παπακώστα καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού  ,έδειξαν ψυχή και δύναμη  και
πήραν δίκαια την πολύτιμη νίκη με 0-2 απέναντι σε μια ομάδα που  με τις εμφανίσεις   αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος
 Στο Α’ μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι , ήταν φανερά καλύτεροι πέτυχαν δύο γκολ που έκριναν και τον αγώνα , είχαν δοκάρι  και πέτυχαν ακόμα ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε ..

Οι γηπεδούχοι στο Β’ ημίχρονο εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και στο πρώτο 15λεπτο πίεσαν για ένα γκολ που θα τους ξανά έβαζε στο παιχνίδι χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Ο Μακεδονικός με το υπέρ του 0-2 έπαιξε προσεκτικά στην άμυνα βγαίνοντας επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις .
Σε μία απ αυτές κέρδισε πέναλτι με τον Ζαχαριάδη. Ό  Μπέμπης το εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Το Βόιο στα τελευταία λεπτά έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια μπας και  κλέψει κάτι από το παιχνίδι, το μόνο όμως που πέτυχε ήταν ένα γκολ που τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ από την κυρία Μπακατάρη.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 2’ φάουλ Πελέκα μέσα στην περιοχή, κεφαλιά του Αργυρόπουλου, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Στο 3’ σουτ του Πελέκα, λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 6’ σέντρα σουτ του Στεργιόπουλου, ο Βαρυτιμίδης αποκρούει η μπάλα φτάνει στο Χάλο που πιάνει νέο σουτ για να μπλοκάρει ο Βαρυτιμίδης.
Στο 20’ σέντρα Τσαμπούρη στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά Αργυρόπουλου λίγο έξω.
 Στο 22’ σέντρα Πελέκα μέσα στη  μικρή περιοχή, κεφαλιά του Αργυρόπουλου, φοβερή απόκρουση του Σαριδάκη.
Στο 25’ φάουλ του Ζιώγα, μπλοκάρει ο Βαρυτιμίδης.
Στο 32’ ο Ζαχαριάδης έξω από την περιοχή θα κερδίσει την κόντρα, θα πλασάρει τον Σαριδάκη και θα γράψει το 1-0.
Στο 35’ κόρνερ Πελέκα γυριστή κεφαλιά του Σέχι λίγο έξω.
Στο 41’ ο Τσαμπούρης δυνατό πλάγιο μέσα στην περιοχή, ο Αργυρόπουλος θα στοπάρει και με ωραίο γυριστό σουτ θα γράψει το 2-0.
Στο 44’ ο Μπέμπης θα εκτελέσει από πλάγια το έμμεσο φάουλ, ο τερματοφύλακας  θα ακουμπήσει τη μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα αλλά ο κύριος Τσιμεντερίδης θεώρησε ότι ο Σαριδάκης την ακούμπησε αφού πέρασε η μπάλα την τελική γραμμή κι ακύρωσε το γκολ.
Στο 47’ σέντρα του Στεργιόπουλου, διώχνει με γροθιές ο Βαρυτιμίδης, δυνατό σουτ του Φιλιόπουλου Σ., λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 51’ ο Στεργιόπουλος από πλάγια θα προσπαθήσει να πλασάρει το Βαρυτιμίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού διώχνει…
Στο 53’ ο Αργυρόπουλος στον Σέχι μέσα στην περιοχή, δυνατό σουτ, άουτ.
Στο 55’ φάουλ από τον Δονούλη στο δεύτερο δοκάρι, δυνατή κεφαλιά του Φιλιόπουλου από κοντά, λίγο έξω.
Στο 62΄φάουλ του Ζιώγα μέσα στην περιοχή, καρφωτή κεφαλιά από κοντά του Λαδά, άουτ.
Στο 71’ ο Ζαχαριάδης θα κλέψει τη μπάλα έξω από την περιοχή, θα μπει μέσα θα ανατραπεί και πέναλτι. Το πέναλτι εκτελεί ο Μπέμπης και στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.