Πρόγραμμα τελικής φάσης 28ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων 2013 – 2014 Με το αριστερό ο Απόλλωνας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ νεανίδων

Ένα εφιαλτικό 3ο δεκάλεπτο όπου έκανε να σημειώσει πόντο 6,5 λεπτά περίπου και δέχτηκε 14 καταδίκασε τον Απόλλων σε ήττα από τον Ηρακλή στη πρεμιέρα του 28ου πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ νεανίδων που άρχισε σήμερα στην Πτολεμαΐδα.
Σε ένα κατάμεστο κλειστό ο Απόλλων μπήκε πολύ καλά και προηγήθηκε 11-5 στο 6ο αλλά στη συνέχεια έμεινε χωρίς πόντο για 3 λεπτά και ο Ηρακλής μείωσε σε 11-9 για να λήξει το δεκάλεπτο 14-11.

Στο επόμενο ο Απόλλων ξεκίνησε άσχημα έμειναν 3 λεπτά χωρίς πόντο και έτσι οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 14-17. Ο Απόλλων με καλάθια της Ντάλα προηγήθηκε 21-17 αλλά το δεκάλεπτο έληξε 26-29 για τον Ηρακλή που είχε το τελευταίο λόγο στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα είπαμε παραπάνω ο Ηρακλής προηγήθηκε με 31-53 στο 29 και 34-53 στο 30 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα:. 14-11, 26-29 (ημ.), 34-53, 42-61  .
Διαιτητές: Εφραιμίδης, Ταρενίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤ.(Κυράτζης): Κοτζαϊτση Π. 2, Παγκαλίδου 6(1),Κρανιωτάκη, Κατσίδου, Πισιάνη, Κλάγκου 2, Κυράτζη 7(1), Σαρβάνη 4, Κοτζαϊτση
Φ., Δημαρχοπούλου 3, Ντάλα 14(2), Δεληγιώργη 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ(Κυρκούσης): Τσουμπερλή 4, Κογκαλίδου 6,Γεροστεργίου Χρ. 24, Οικονόμου 11, Καλημέρη 6, Ζυγουβέλη, Ξανθοπούλου,
Καρανικολή, Γεροστεργίου Μ., Τσάντα, Λογδανίδου 10, Βελούδη.

Δηλώσεις προπονητών
Κωνσταντίνος Κυράτζης (ΓΑΣ Απόλλων Πτολεμαΐδας):Πληρώσαμε την απειρία μας. Παλέψαμε στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη κάναμε άσχημο ξεκίνημα. Η αντίδραση μας ήταν κακή στην πίεση του Ηρακλή που μας κέρδισε δίκαια

Αθανάσιος Κυρκούσης (ΓΣ Ηρακλής):΄Η ομάδα μου ήταν πάρα πολύ νευρική. Μπήκαμε με πολύ άγχος στο αγώνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαμε ρυθμό μέσα από την άμυνα μας και έτσι φτάσαμε στην νίκη
Μετά τα 2 πρώτα παιχνίδια της ημέρας  έγινε και η επίσημε έναρξη των αγώνων με την παράταξη όλων των ομάδων και τους σύντομους χαιρετισμούς διοργανωτών και επισήμων:

Παναθηναϊκός – Άμιλλα 87-29.
Δεκάλεπτα: 6-23, 14-44 (ημ.), 22-67, 29-87.
Διαιτητές: Τσιαπλής,Κατωτικίδης.

ΑΜΙΛΛΑ (Βερβενιώτης): Τράμμα Κ., Καρώνη 2, Μποροβήλου 9, Βλάμη, Μαρκοπούλου 13, Κοσκινά 3, Τράμμα Αγ., Λιακοπούλου 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Βουλκίδη 10, Γαλιατσάτου 5, Κακούρη 6, Μαυράκη 4, Βελούδη 7, Χριστινάκη 25, Γεωργίου 2, Καραμπεσίνη, Θεοδωροπούλου 4, Κατσιμάρδου 4, Φάρου 8, Λυκούδη 11.

Πρωτέας Βούλας-Αρκάδι Ρεθύμνου 63-49
Δεκάλεπτα:. 18-21, 28-35 (ημ.), 41-49, 49-63.
Διαιτητές: Παφίλης, Παπανικολάου.

ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Μπότσι 16, Σταγάκη, Αγαθάγγελου 5(1), Ζουμπεράκη 7, Σταθοπούλου, Σαλιάϊ, Μούκα, Λίτσι, Δημήτρη 5(1), Λελεδάκη, Μίχου 14, Στεφάνου.

ΠΡΩΤΕΑΣ Β. (Τασιόπουλος): Σιδηροπούλου 12(1), Μιχαλοπούλου, Κίτσιου 19, Φωκιανού, Παυλοπούλου 12, Μπιτζανάκη Ε. 2, Μεϊμάρογλου, Δημέλη 4, Αμπντέλ, Φασούλα 12, Βασιλειάδη 2, Μπιτζανάκη Ρ.

Πρέπει να τονιστεί ότι στο Πρωτέα Βούλας παίζει η 1.94 ύψος κόρη του Παναγιώτη Φασούλα που για αυτό το λόγο άλλωστε βρέθηκε στο κλειστό μαζί με τη γυναίκα του Μάσα.