Α’ ΕΠΣΚ: Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς οι συνονόματοι (φωτο - βίντεο)

Μακεδονικός Κοζάνης – Μακεδονικός Σιάτιστας 1-1

Μετά από δυνατό ματς, χωρίς να παιχτεί σπουδαίο ποδόσφαιρο  σ’  ένα πολύ βαρύ γήπεδο και με αρκετές  φάσεις μπροστά στις δύο εστίες οι συνονόματοι  Μακεδονικός Κοζάνης και Μακεδονικός Σιάτιστας  αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.
 Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο την υπεροχή και τις ευκαιρίες οι οποίες δημιουργήθηκαν κυρίως από στημένες φάσεις.

Στο πρώτο μέρος ο γηπεδούχος Μακεδονικός καλύτερος ,  προηγήθηκε  και  είχε τρία δοκάρια !!
Στο δεύτερο ημίχρονο ο φιλοξενούμενος Μακεδονικός  πήρε τα ινία του αγώνα ισοφάρισε κι έχασε κι αυτός  με τη σειρά του  ευκαιρίες για να γυρίσει το παιχνίδι.

Φάσεις και γκολ
Στο 1΄σουτ  του Τσούκρα Γ αποκρούει ο Βαρυτιμίδης
Στο 7΄ωραία προσπάθεια του Μπέμπη από πλάγια , σέντρα σουτ , ο Τσιαούσης δύσκολα θα αποκρούσει η μπάλα θα βρει και το οριζόντιο δοκάρι και θα περάσει κόρνερ
Στο 10΄κόρνερ Παπαρίζου κεφαλιά από κοντά του Τσούκρα , άουτ
Στο 23΄σέντρα Νάνου  κεφαλιά Ζαχαριάδη η μπάλα βρίσκει για δεύτερη φορά το δοκάρι (κάθετο)
Στο 34΄φάουλ Νάνου η μπάλα θα κοντράρει θα ξεγελάσει τον Τσιαούση και θα καταλήξει στα δίχτυα 1-0
Στο 37΄ τρίτο δοκάρι (κάθετο)για τον Μακεδονικό σε εκτέλεση φάουλ από τον Νάνο
Στο 42΄απευθείας κόρνερ Σέχι , δύσκολα διώχνουν οι αμυντικοί επάνω από τη γραμμή
Στο 49΄Παπαρίζος σέντρα κοντινή προβολή Τσούκρα Γ. κόντρα και κόρνερ
Στο 58΄φάουλ με τον Παπαρίζο γυριστό σουτ Τσικόπουλου δύσκολη απόκρουση  ο Βαρυτιμίδης και απομακρύνουν οι αμυντικοί
Στο 64΄φάουλ Παπαρίζου μπλοκάρει ο Βαρυτιμίδης
Στο 67΄φάουλ με τον Νασιόπουλο μέσα στην καρδιά της άμυνας του Μακεδονικού και ο Τσικόπουλος με κεφαλιά από κοντά θα ισοφαρίσει 1-1
84΄σέντρα Παπαρίζου πλασέ Τσικόπουλου , αποκρούει ο Βαρυτιμίδης, δεύτερο σουτ Τσακνάκη από κοντά, άουτ

Καλή η διαιτησία του κ. Τσιμεντερίδη και της δεύτερης βοηθού κας Μπέλτσου σε κακή ημέρα ο πρώτος βοηθός Ιωαννίδης Β

Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης):  Βαρυτιμίδης, Παρτάλης, Αντωνόπουλος, Αργυρόπουλος, Μαμάτσιος, Μπέμπης (62΄Λάμπρου ), Ζαχαριάδης , Πιλικίδης  Αργ.(69΄Νικολάου), Πιλικίδης Στ. Νάνος , Σέχι

Μακεδονικός Σιάτιστας (Παρασκευάς):  Τσιαούσης, Μπούρτσος Π, Τσαρτσίδης, Κατσιαντώνης, Νασιόπουλος, Μπούρτσος Μ, Στεργίου, Τσούκρας Χρ. Τσούκρας Γ (74΄Τσακνάκης), Παπαρίζος (85΄ Δαινάς), Τσικόπουλος (91΄Ντέρος ).