ΣΔΟ Εορδαίας: 7ος Ζήσειος Αγώνας Δρόμου

Μια αξιόλογη προσπάθεια με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ήταν ο 7ος Ζήσειος Αγώνας Ανωμάλου Δρόμου. Η αγάπη και το μεράκι του Γιώργου Φιλημέγκα και των υπόλοιπων διοργανωτών για το τρέξιμο και τον αθλητισμό γενικότερα, αποτυπώθηκαν στην πολύ καλή διοργάνωση του αγώνα. Οι καιρικές συνθήκες αποδείχθηκαν σύμμαχος των θεατών, όχι όμως και των αθλητών, οι οποίοι αποζημιώθηκαν στον τερματισμό από τη φιλοξενία και τα εύγεστα εδέσματα, που τους παρέχονταν.
Την παραπάνω προσπάθεια ο ΣΔΟ Εορδαίας την τίμησε δυναμικά, τόσο σε συμμετοχές όσο και σε αγωνιστική παρουσία. Το νήμα έκοψαν από τους άντρες ο Λάζαρος Καπετάνος και από τις γυναίκες η Χριστίνα Καραμπίκα μέλη και οι δυο του ΣΔΟ Εορδαίας. Ο Δημήτρης Κουτσουμπίδης κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη ενώ στις ηλικιακές κατηγορίες 30-39 2ος ήταν ο Σάββας Σιδηρόπουλος, στην κατηγορία 40-49 1ος ο Αθανάσιος Στογιάννης και 2ος ο Ιωάννης Δέλλιος, από τις γυναίκες στα 45+ 1η η Τάνια Στεφάνογλου. Θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι στο αγώνισμα των 1.300μ διακρίθηκαν τα παιδιά μελών του συλλόγου, όπως αναφέρονται παρακάτω.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μεγαλύτερος αθλητής της διοργάνωσης, ήταν ο Πτολεμαϊδιώτης Δημήτρης Αθανασιάδης 89 ετών, ο οποίος με τον τερματισμό του και την ομιλία του, έφερε ρίγη συγκίνησης στους παρευρισκόμενους.

Την ίδια μέρα ο Σύλλογος εκπροσωπήθηκε επίσης στον 3ο KILKIS TRAIL RUNNING από τους εξής αθλητές: 11ος Τρύφων Σίσκος με χρόνο 2:27:50, ο οποίος ήταν 2ος στα 50+. 39ος Γιάννης Ανδρονικίδης 2:50:35, 41ος Στέφανος Μίμτσης 2:53:36 και 47ος Κωνσταντίνος Λαζαρίδης με χρόνο 3:02:58. Ήταν ένας ορεινός ημιμαραθώνιος με συνολική συμμετοχή 77 αθλητών.

Το μέλος του συλλόγου Γιώργος Ζαχαριάδης τερμάτισε στη δεύτερη τιμητική θέση στον 4ο Δόλιχο Αγώνα Δρόμου Δελφοί-Ολυμπία. Ο Αγώνας του αθλητή ήταν αφιερωμένος στα παιδιά του Ειδικού Σχολείου Πτολεμαΐδας.