Β’ ΕΠΣΚ Αναγέννηση Λιβαδερού – ΑΕ Άνω Κώμης 1-3

Πέρασε σαν «σίφουνας» η Άνω Κώμη
''Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά''
Μεγάλη νίκη ψυχολογίας μέσα στο Λιβαδερό πέτυχε η ομάδα της Άνω Κώμης με σκορ 1-3 που την εδραιώνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου της Β' κατηγορίας Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Με την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα της Άνω Κώμης έδειξε από τα πρώτα λεπτά ποιός είναι το αφεντικό του αγώνα, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο καθόλη την διάρκεια του αγώνα, κλείνοντας τους χώρους μπροστά από την εστία του Παπακώστα, χάνοντας πάρα πολλές ευκαιρίες για γκολ, σε έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο που θα ζήλευαν πολλές ομάδες.

Φάσεις και γκολ
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 13'λεπτό με σουτ βολίδα  του Ιάκωβου Τρέσσου έξω από την περιοχή του Νίκου γράφοντας το 0-1 .
Στο 20'λεπτό του αγώνα ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Λιβαδερού ύστερα από λάθος συνεννόηση των αμυντικών της Άνω Κώμης, τσίμπησε την μπάλα ο Τσιτσιούρης και έκανε το 1-1.
Από εκείνο το σημείο και ύστερα μια ομάδα βρισκόταν στο γήπεδο και αυτή ήταν η ομάδα της Άνω Κώμης.
Στο 24'λεπτό της συνάντησης ωραίο πλασέ του Νίκου Νάστου γίνεται το 1-2.
στο 25'και 38΄λεπτό ωραία διαδοχικά σουτ του Τσάκαλου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Νίκου.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κώστα Τσιάκου έξω από την περιοχή η μπάλα στο ''Γ''
της εστίας του Νίκου και 1-3.
Στο 48' λεπτό του αγώνα δυνατό σουτ του Νίκου Νάστου μεγάλη απόκρουση του Νίκου.
Στο 70' λεπτό ωραία κεφαλιά του Γιάννη Τσιμπούρα μετά από κόρνερ του Τσιάκου λίγο άουτ.
Στο 71 'λεπτό σουτ του Νίκου Νάστου μέσα από την μικρή περιοχή του Νίκου λίγο άουτ.
Στο 72' λεπτό πλασέ του Βασίλη Μαυρομάττη μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Στο 85'σουτ του νεοησελθών Κώστα Παλαμά η μπάλα λίγο άουτ από τα δοκάρια της εστίας του Νίκου.
Από την ομάδα της Άνω Κώμης δεν υστέρησε κανείς απο την ομάδα του Λιβαδερού ξεχώρισαν οι Νίκος Β., Τσιόκανος και Τσιτσιούρης.

Καλή η διαιτησία των Καρατέρπου, Κωνσταντινίδη Χρ., Κανδυλιώτη.

Αναγέννηση Λιβαδερού (Μίχος Γ.): Νίκος, Μίχος, Παπαγεωργίου, Νίκος Δ, Νίκος Β,Τσαράβας, Πουρνάρας, Παπαστέργιος, Ντούσιας,Τσιόκανος, Τσιτσιούρης.

Α.Ε. Άνω Κώμης  (Τσέπουρας Γ.) Παπακώστας, Τζαλαζίδης,Τσιάκος, Τσιμπούρας, ΝάστοςΣ, Τρέσσος, Μαυρομάτης, Παπαβαγγέλης, Παπαδημητρίου, Νάστος Ν, Τσάκαλος (77'Παλαμάς).