ΕΚΑΣΔΥΜ - Β' Ανδρών: Οδοστρωτήρας ο Φοίνικας Κοζάνης παρέσυρε την Δύναμις - Αποτελέσματα - βαθμολογίες | φωτο

Για το Β΄ τοπικό της ΕΚΑΣΔΥΜ είχαμε την νίκη του Μέγα Αλέξανδρου μέσα στον Άρη Ατραπού. Ενώ ο Φοίνικας Κοζάνης σαν οδοστρωτήρας παρέσυρε την Δύναμις με το εμφατικό 55-107.
Παράσταση για ένα ρόλο και άνετη επικράτηση σε ένα εύκολο αγώνα είχε η ομάδα μας με τελικό σκορ 107-55 απέναντι στην ομάδα Δύναμις Κοζάνης η οποία δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες δεν άφησαν περιθώριο στον αντίπαλο και παίζοντας δυναμικά και με πάθος προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 34-9. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με το εμφατικό 65-22. Στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά τελειώνοντας εκεί το παιχνίδι απλά γράφτηκε το τελικό σκορ 107-55. Όλοι οι παίκτες αγωνιστήκαν και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό με τον Κακαβά να ξεχωρίζει και να είναι πρώτος σκόρερ του αγώνα με 34 πόντους. Επίσης έπαιξε και ο 11 χρονος Χελας Νίκος από τις ακαδημίες της ομάδας και μάλιστα σκόραρε με σουτ τους πρώτους του 2 πόντους.
Σχετικά με την παρατήρηση/προσπάθεια ένστασης της αντίπαλης ομάδας να αγωνιστεί ο μικρός αθλητής μας δεν έχουμε να πούμε ή να απαντήσουμε σε κάτι. Εμείς το μόνο που έχουμε να δηλώσουμε είναι ότι χαιρόμαστε το κάθε παιχνίδι πάντα με χαμηλούς τόνους , δουλεύουμε μεθοδικά και με υπομονή χωρίς να κάνουμε άστοχες δηλώσεις πριν τον αγώνα και να δημιουργούμε κλίμα φανατισμού.
Καλή συνεχεία με υγεία σας ευχόμαστε στους στόχους σας και ειδικά στην άνοδο στην α κατηγορία.

Διαιτητές: ΤΣΙΑΠΛΗΣ - ΒΟΝΤΣΑ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-34 , 22-65 , 35-79 , 55-107

Α.Σ. ΔΥΝΑΜΙΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: ΤΟΥΡΤΟΥΡΑΣ 7(1),ΛΑΖΟΣ 4,ΤΟΛΙΚΑΣ 12,ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ 2,ΓΚΑΝΑΙ 1,ΜΑΝΩΛΑΣ,ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ 8,ΠΑΠΠΑΣ 3,ΤΡΙΦΩΝΑΣ 4,ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 6(1),ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ 2,ΜΥΡΩΝΙΔΗΣ 6

Α.Σ. ΦΟΙΝΙΞ ΚΟΖΑΝΗΣ (Ματσαρίδης): ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ 2,ΚΑΠΛΑΝΟΓΛΟΥ 6, ΛΑΓΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ 18(3) ,ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ 2,ΚΑΚΑΒΑΣ 34(5) , ΓΚΑΝΑΙ 11(1) ,ΓΚΑΣΗΣ 2 ,ΚΟΥΛΑΞΟΥΖΙΔΗΣ 11 ,ΚΑΡΕΝΤΖΟΣ 8,ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 7,ΧΕΛΑΣ 2

Στον άλλο όμιλο η Κοζάνη 2006 είχε ρεπό, ενώ τα Σέρβια έπαιρναν την 1η νίκη τους απέναντι στην Νεάπολη.

Ο ΠΑΟ Κοζάνης πήρε την νίκη με την Εράτυρα.