Αφιέρωμα στον Πρωταθλητή Χειμώνα, Μακεδονικό Φούφα, στην Α' κατηγορία ΕΠΣ Κοζάνης | Βίντεο

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – Μ. ΑΛΕΞ. ΑΡΔΑΣΣΑΣ                4 – 0
Στο 34ο ο Μετικάνος σέντραρε και ο Τοπάλης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και 2 λεπτά μετά ο Μετικάνος έδωσε στο Σιδηρόπουλο αυτός στο Σολάκη που με πλασέ έκανε το 2-0 σε ένα πολύ όμορφο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση. Στο 76ο εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από το Τοπάλη η μπάλα δοκάρι και στα δίχτυα ενώ στο 86ο ο Μετικάνος θα ξεκινήσει κάτω από τη σέντρα προς τη περιοχή της ομάδας του, θα περάσει όποιο βρήκε μπροστά του θα βγει μόνος απέναντι στο Δημητριάδη και με πλασέ θα κάνει το 4-0.

2η αγωνιστική
ΤΙΤΑΝ ΣΕΡΒΙΩΝ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ          0 – 2
Στο 13ο λεπτό ο Τοπάλης με δυνατό φαλτσαριστό σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Βήττα για το 0-1. Δέκα λεπτά μετά ο σκόρερ έβγαλε πολύ όμορφη κάθετη πάσα στο Σιδηρόπουλο που με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.

3η αγωνιστική
ΑΚΑΔ. ΠΟΔ. ΒΟΪΟΥ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ  0 – 3
Μόλις στο 2ο  με σουτ του Καραμπατζάκη ο Φούφας ανοίγει το σκορ αφού ο τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα.
Στο 47ο αυτογκόλ του Αλεξίου ύστερα από γύρισμα του Τοπάλη μέσα στην περιοχή από αριστερά
Στο 61ο ωραία ατομική προσπάθεια του Τοπάλη από δεξιά πλασάρει τον Αποστολίδη και κάνει το 0 – 3 για την ομάδα του Φούφα

4η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ     1 – 0
Στο 84ο φάουλ του Τοπάλη ο Νασιόπουλος συγκράτησε αντικανονικά το Σολάκη με τον διαιτητή Πανυτσίδη (ήταν δίπλα στη φάση) να δίνει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα και χάρισε έτσι τη πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

5η αγωνιστική
Α.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ            0 – 2
Ο Μακεδονικός προηγήθηκε στο 25′ μετά από σέντρα του Μετικάνου και κεφαλιά-πάσα του Σολάκη στον Σιδηρόπουλο που πάνω στην κίνηση με αριστερό σουτ έκανε το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, πίεσε τον Φούφα ο οποίος όμως σημείωσε το δεύτερο του τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα στο 63′ με πέναλτυ του Στράτου Καραμπατζάκη μετά από τράβηγμα του Τοπαλίδη στον Σολάκη.

6η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – Α.Σ. ΒΕΛΒΕΝΤΟ           6 – 0
Στο 11ο ο Χάϊτας μπήκε στη περιοχή, ο Πατουλίδης το ανέτρεψε και το πέναλτι που υποδείχθηκε εκτέλεσε εύστοχα ο Σολάκης.
Στο 22ο το σουτ του Μετικάνου πέρασε έξω και στο 34ο σέντρα Χ΄΄ Ρούμπη όμορφη κεφαλιά Σολάκη και 2-0.
Στο 61ο όμως ο Χάϊτας μπήκε από δεξιά έστρωσε στο Σιδηρόπουλο που σούταρε και έκανε το 3-0.
Στο 70ο ο Κοπατσάρης πάλι από δεξιά σέντραρε και ο Σολάκης σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0 ενώ 2 λεπτά μετά ο Χ΄΄ Ρούμπης σέντραρε το σουτ του Σιδηρόπουλου απέκρουσε ο Πατουλίδης και στην επαναφορά ο Κοπατσάρης με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0.
Στο 75ο τέλος ο Ιωακειμίδης που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή έκανε πολύ όμορφη κούρσα από δεξιά, έδωσε στο Χάϊτα που σούταρε ο Πατουλίδης απέκρουσε αλλά η μπάλα στρώθηκε πάλι στο παίκτη του Φούφα με αυτή τη φορά δεν αστόχησε για το 6-0.

7η αγωνιστική
Α.Ε.Π. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΩΝ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ            0 – 0

8η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – ΑΣΤΡΑΠΗ ΚΛΕΙΤΟΥ   1 – 1
Μόλις στο 6ο ο Κυριακίδης μπήκε από δεξιά, σέντραρε ο Παπαδόπουλος πρόλαβε τον Κοπατσάρη και με προβολή έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Μπίντση για το 0-1.
Στο 13 σέντρα ακριβείας του Χατζηρούμπη ο Σολάκης με κεφαλιά ισοφάρισε.

9η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ     0 – 2
Στο 22΄σέντρα του Δούφα  κεφαλιά του Σολάκη 0-1.
Στο 35΄κόρνερ Τοπάλη στο δεύτερο δοκάρι κεφαλιά Χάιτα 0-2.

10η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – ΑΛΙΑΚΜΩΝ ΑΙΑΝΗΣ                4 – 0
Μόλις στο 5ο λεπτό ο Χ΄΄Ρούμπης σέντραρε και ο Χάιτας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ
το 26ο ο Γκόλης έκανε πολύ όμορφη προσπάθεια  από δεξιά, έστρωσε στο Χ΄΄ Ρούμπη που με διπλή προσπάθεια και σουτ έκανε το 2-0.
Στο 30ο όμορφη σέντρα από τον Κοπατσάρη, γυριστή κεφαλιά του Χάιτα και 3-0 ενώ στο 37ο είχαμε ένα όμορφο γκολ όταν Τζουβάρας και Σολάκης έπαιξαν 2 φορές το 1-2 και ο πρώτος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

11η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ     2 – 1
Στο 35ο όμως ο Τοπάλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Φωτιάδης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.
Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β΄ μέρους ο Λεσάι μπήκε από δεξιά, «έσπασε» στον Σικαλόπουλο που με πλασέ ισοφάρισε.
Στο 71ο οι 2 παίκτες έπαιξαν το 1-2 ο δεύτερος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, ο Βοριαζίδης έδιωξε σωτήρια αλλά ο Σολάκης που καιροφυλακτούσε με αριστερό πλασέ έκανε το 2-1.

12η αγωνιστική
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ         0 – 5
6΄  0-1 Χάιτας
13' 0-2 Σολάκης
24' 0-3 Χάιτας
47' 0-4 Χάιτας
0-5 Βερύκκοκος

13η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – Φ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ         1 – 1
Μόλις στο 8ο ο Τσακιλτζίδης έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ από πλάγια τον Τακίδη που πλάσαρε για το 0-1 παγώνοντας το ήδη παγωμένο γήπεδο και τους φιλάθλους των γηπεδούχων.
Κόρνερ, το εκτελεί ο Χατζηρούμπης και ο Σιδηρόπουλος μετά από κάποιες κόντρες θα ισοφαρίσει με κεφαλιά.

14η αγωνιστική
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ      0 – 1
Στο 83ο ο Τοπάλης δέχτηκε αντικανονικό μαρκάρισμα στη περιοχή αυτή τη φορά ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Σολάκης δεν αστόχησε χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

15η αγωνιστική
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ – ΠΑΟ ΚΟΙΛΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ         3 – 0
Στο 38ο σουτ του Δούφα από μακρινή απόσταση η μπάλα στη δεξιά γωνία του Σταυρίδη για το 1-0
Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, ο Σολάκης ανατράπηκε από τον Μυλωνά μέσα στη περιοχή και το πέναλτι που υποδείχθηκε μετέτρεψε σε γκολ ο επιθετικός του Μακεδονικού.
Στο 70ο σέντρα Τοπάλη πλασέ Σολάκη 3-0.