Α’ ΕΠΣΚ: Αναγέννηση Πτολεμαΐδας – Αναγέννηση Εράτυρας 5-0 | φωτο - βίντεο

Εύκολο απόγευμα για την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας
Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα της Αναγέννησης Πτολεμαΐδας που κέρδισε με το ευρύ σκορ 5-0 την  Αναγέννηση Εράτυρας.
 Έγινε ένας ωραίος αγώνας με την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας  είχε την κατοχή στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου,  και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0.
Στο δεύτερο μέρος  η ομάδα της Πτολεμαΐδας ανέβηκε, με αποτέλεσμα να σημειώσει άλλα 4 γκολ μέσα σε 25΄ (45΄- 70΄) και να τελειώσει τον αγώνα.

Από την άλλη η ομάδα της Εράτυρας στάθηκε στο πρώτο ημίχρονο καλά, άλλα στο δεύτερο κατέρρευσε με αποτέλεσμα να χάσει φυσιολογικά με το βαρύ 5-0.

Το φιλμ του αγώνα
5΄ Πρώτη καλή φάση ανήκει στην Αναγέννηση Πτολεμαΐδας, όταν το σουτ του Γκέκα μετά από σέντρα του Αποστολίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
Η απάντηση τις Εράτυρας ήρθε στο 19΄ όταν κέρδισε φάουλ ο Τζιώτζης από τον Παναγιώτου έξω από την περιοχή.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, άλλα απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
Στο 35΄  η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας ανοίγει το σκορ όταν από λάθος αμυντικού της Ερατύρας, έκλεψε την μπάλα ο Ακριτίδης, μπήκε μόνος του πλάσαρε τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-0.
40΄ Η ομάδα τις Αναγέννησης Πτολεμαΐδας χάνει ευκαιρία σε σουτ του Γκέκα έξω από την περιοχή η μπάλα καταλήγει άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο και με το καλημέρα και συγκεκριμένα στο 46΄ η Αναγέννηση χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Παρλάνη όταν πιάνει το σουτ μόνος του άλλα καταλήγει άουτ.
53΄ Η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας διπλασιάζει τα τέρματα με τον Τσόμπο που την κατάλληλη στιγμή αξιοποίησε την  ασίστ του Ακριτίδη, και με πλασέ έκανε το 2-0.
Δυο λεπτά αργότερα η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας χάνει ευκαιρία με τον Φωτίου.
56΄ Η Αναγέννηση κάνει το 3-0 με τον Φωτίου που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα.
60΄ Ευκαιρία για την  Εράτυρα   σε  κεφαλιά του  Αντωνιάδη,η μπ΄λα  κατέληξε άουτ.
68΄ Έχουμε το 4-0 για την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας με  κεφαλιά του Γκέκα μετά από εκτέλεση κόρνερ.
70΄ Η Αναγέννηση Πτολεμαΐδας έκανε το 5-0 με ατομική προσπάθεια του Χριστοφορίδη.

Διαιτητής ήταν ο κ. Σουλίδης Ε με επόπτες τους κ.κ Δραγώγιας και  Κουτζιακουντζίδης.
Συνθέσεις:

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας (Τσαγγαλίδης): Κεχαγιάς, Παναγιώτου, Βλαδίκας, Ίτσκος, Μπακάλης, Τσίντος, Τσόμπο, Γκέκας, Παρλάνης( 66΄Χριστοφορίδης), Ακριτίδης( 59΄ Αραμπατζής), Αποστολίδης( 18΄λ,τρ Φωτίου)

Αναγέννηση Εράτυρας ( Βικιάρης): Ζαρκοδήμος, Μήνος( 63΄ Τσιόκας), Τζιώτζης, Τσαφής, Μήλιος, Αντωνιάδης, Γιάννης, Μούστα, Κωντσιόγλου( 46΄Καρανίκα), Ζαρκοδήμος, Μοράβας.

ρεπορτάζ: Βασίλης Πουλασικίδης