Β’ ΕΠΣΚ: ΑΣ Ποντοκώμης - Α.Μ.Σ. Γαλατινής 0-4 | φωτο - βίντεο

Εύκολο απόγευμα για τη Γαλατινή
Εύκολο απόγευμα είχε η Γαλατινή που κέρδισε μέσα στην Ποντοκώμη, την ομώνυμη ομάδα με 0-4.
Παιχνίδι με πολλές φάσεις (από πλευράς Γαλατινής), τέσσερα γκολ  και δυο δοκάρια ένα για κάθε ομάδα.
Η ομάδα της Γαλατινής έδειξε ότι παίζει καλό ποδόσφαιρο, και πώς δίκαια βρίσκετε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Από την άλλη η ομάδα της Ποντοκώμης  πάλεψε το παιχνίδι, βρέθηκε όμως να χάνει από τα πρώτα 30΄με 0-3.

Φάσεις και γκολ
Πρώτη καλή φάση έγινε στο 5΄και μάλιστα με γκολ για την ομάδα τις Γαλατινής που προηγήθηκε με σουτ του Τσιολάκη.

Στο 12΄ διπλασιάζει τα τέρματα της η Γαλατινή  με πλασέ του ο Βουρονίκου μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα.

Τρία λεπτά αργότερα ευκαιρία για την Γαλατινή, που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί  ο Βουρονίκος,   μετά από συρτή σέντρα του Τσιολάκη, δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 28΄ η ομάδα της Γαλατινής τριπλασιάζει τα τέρματα με τον Ζαγκουντίνο με ωραίο σουτ.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46΄ η Γαλατινή χάνει ευκαιρία   με τον Βουρονίκο που μονός του πλάσαρε άουτ.

Στο 50΄ δοκάρι για την ομάδα της Ποντοκώμης , σε σουτ του Κουιρουκίδη μέσα από την μικρή περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα της Γαλατινής απάντησε στο δοκάρι με τον Τσιάρτα που από κοντά πλάσαρε με την μπάλα να βρίσκει στο  οριζόντιο δοκάρι.

Στο 59΄ απευθείας φάουλ του Γκέτσιου απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Στο 68΄ η  Ποντοκώμη χάνει ευκαιρία με τον Γεωργιάδη που από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 79΄ σουτ του Τσιάρτα της Γαλατινής, έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ.
Στο 86΄  χάνει μεγάλη ευκαιρία η Γαλατινή με τον Βουρονίκο που μονός του  έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 89΄ σουτ του Βαρταλάμη της Ποντοκώμης απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Ο Τσιάρτας  στο 90΄ βρέθηκε μόνος του και μετά από πάσα του Γκέτσιου πλάσαρε το τερματοφύλακα και έκανε το τελικό  0-4 .

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ζούγρας με επόπτες τους κ.κ  Δραγώγια και Γεωργιάδη.

Α.Σ. Ποντοκώμης ( Καραγεωργίου): Μούσιος, Παρασκευόπουλος( 70΄ Αναστασιάδης), Σίσκος, Δημητρίου, Μιχαηλίδης, Τσαλκιτζίδης, Γεωργιάδης, Βαρταλάμης, Αντωνιάδης, Κοτταρίδης( 46΄ Κουιρουκίδης).

Α.Μ.Σ. Γαλατινής ( Σαμαράς): Μακρής, Γκαραγκούνης Ν, Ηλίας( 55΄ Κοτρώσιος), Ρούσης, Ζαγκουντίνος( 73΄ Μούσιος), Παπαιωάννου, Τσιολάκης( 60΄λ.τρ Μεντζιάρης), Βουρονίκος, Γκέτσιος, Τσιάρτας.

ρεπορτάζ: Βασίλης Πουλασικίδης