Β’ ΕΠΣΚ: ΕΑΣ Ανθότοπος - Μ. Αλ. Χαραυγής 1-2 | φωτο - βίντεο

Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή η Χαραυγή
 Μεγάλο διπλό με ανατροπή του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής μέσα στον Ανθότοπο με σκορ 1-2
Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες εναλλαγές στο σκορ  ένα πέναλτι(υπέρ του Ανθότοπου) μία κόκκινη κάρτα (εις βάρος της Χαραυγής )και γενικά κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων έως το τέλος.

Καλό ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ (ένα για κάθε ομάδα ) και ευκαιρίες εκατέρωθεν , Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  1-0 STO 12;  με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του KUGJA, το πέναλτι κέρδισε ο Γοτουχίδης .

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν  1-1 στο 24΄με τον Μυροφορίδη  σκορ που ήταν και του ημιχρόνου
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με κύρια χαρακτηριστικά τις δυνατές μονομαχίες   και τις λίγες ευκαιρίες  μπροστά από τις δύο εστίες . Οι γηπεδούχοι που έπαιζαν από το 73΄με δέκα παίκτες (αποβολή Μελίδη με δεύτερη κίτρινη) ευτύχησαν 3΄πριν το τέλος να πετύχουν την ολική ανατροπή  πάλι με τον Μυροφορίδη  και να δραπετεύσουν από τον Ανθότοπο με το χρυσό τρίποντο 1-2

Φάσεις και γκολ
Στο 12΄Ανατροπή Γοτουχίδη και πέναλτι. Το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο KUGJA και γράφει το 1-0.
Στο 14΄σουτ του Κοτζαντίσογλου με τα πόδια διώχνει ο Παπαδόπουλος
Στο 16΄ δυνατό σουτ Μυροφορίδη από καλό σημείο  η μπάλα κοντράρει και κόρνερ
Στο  24΄ο Κουτρότσιος θα βγάλει τη σέντρα μέσα στην περιοχή και με πλασέ από κοντά ο Μυροφορίδης θα ισοφαρίσει σε 1-1
Στο 33΄ο KUGJA κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι κεφαλιά από κοντά ο GJIKA  άουτ
Στο 36΄κάθετη του KUGJA στον GJIKA  μέσα στην περιοχή δυνατό , διαγώνιο σουτ , λίγο έξω
Στο 65΄ KUGJA φάουλ  μέσα στην περιοχή , γυριστ΄η κεφαλιά Γοτουχίδη , άουτ
Στο 73΄είχαμε την αποβολή του Μελίδη με δεύτρη κίτρινη κάρτα
Στο 85΄ ο Θεοδωρίδης , κάθετη στον Κουτρότσιο που θα επιχειρείσει  να πλασσάρει  τον Παπαδόπουλο η μπάλα περνάει λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι
Στο 87΄ο Χατζαβερίδης Λ θα βγάλει σε θέση βολής τον Μυροφορίδη που δε θα αστοχήσει και θα σημειώσει το 1-2

ΕΑΣ Ανθότοπου (Δουλγερίδης):  Παπαδόπουλος, Μπόντσας, Δούμας, Βρόικος, Μπίχας, Κεϊσίδης, Μαρτιρόσοβ 66’ Θεοδωρίδης), Gjika  (61’ Τριανταφυλλίδης), Kugja, Στεργιόπουλος, Γοτουχίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής (Ζαφειρίου):  Παπαδόπουλος, Κοτζατίσογλου, Βασιλειάδης, Σαββίδης, Ποζίδης, Μελίδης, Χατζαβαρίδης Νικ (77’ Αδαμίδης), Κουτρότσιος, Χατζαβερίδης Λ ., Θεοδωρίδης(72’ Πουτογλίδης), Μυροφορίδης(89’ Αποστολίδης)

Διαιτητής: κ.  Τσιγγένης Αθ.
Βοηθοί: Τζουβάρας Ν., Εμμανουήλ Φ