ΣΔΟ Εορδαίας: Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκας - Τρικάλων

Με μια πολυάριθμη αποστολή με 40 αθλητές συμμετείχε ο ΣΔΟ Εορδαίας στον Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα –Τρίκαλα, ένας αγώνας με πάρα πολλές συμμετοχές που έφτασαν τις 1200 στα 21,1χιλ και τις 540 στα 6 χιλ.
Εκτός από τις πολλές συμμετοχές στον αγώνα πήραν μέρος και πολλά δυνατά ονόματα από τον χώρο του δρομικού αθλητισμού και ο συναγωνισμός ήταν μεγάλος με έντονο ενδιαφέρον για την νίκη και την τελική κατάταξη των αγωνιζομένων.

Ο καιρός ήταν καλός και σύμμαχος των θεατών όχι όμως και των αγωνιζομένων αφού η ζέστη και η ηλιοφάνεια που επικρατούσε δυσκόλεψε τους αθλητές στην προσπάθειά τους.

Τον σύλλογο εκπροσώπησαν όλοι οι αθλητές του πολύ καλά με καλύτερα από όλους τον Λάζαρο Καπετάνιο και τον Κοσμά Πλακετά να κάνουν πολύ καλό αγώνα και να τερματίζουν χέρι–χέρι με χρόνο 1:15:32, ο Λάζαρος Καπετάνιος διακρίθηκε και στην ηλικιακή του κατηγορία 30-35 οπού βγήκε τρίτος .

Στις ηλικιακές κατηγορίες διακρίθηκαν επίσης ο Κώστας Μανώλας δεύτερος στην 55-60 ,και η Τάνια Στεφάνογλου βγήκε δεύτερη στην κατηγορία γυναικών 45 ετών και άνω.