Πλούσια αγωνιστική δράση είχε τοΣαββατοκύριακο ο ΣΔΟ Εορδαίας! | φωτο

Ο ΣΔΟ Εορδαίας  στους αγώνες Φλάμπουρου Φλώρινας – Ευχίδειου  - Ποντινής Γρεβενών Ιπποκράτειου δρόμου – Λάρισας και Run Greece Ιωαννίνων

Πλούσια αθλητική και αγωνιστική δράση είχε το Σαββατοκύριακο στις 7 και 8 Μαΐου 2016 για τα μέλη του ΣΔΟ Εορδαίας καταφέρνοντας μάλιστα και πολλές διακρίσεις και επιτυχίες στους αγώνες που συμμετείχαν καταλαμβάνοντας είτε τις πρώτες θέσεις είτε σημειώνοντας τερματισμούς σε σημαντικούς αγώνες υπεραποστάσεων.

Έτσι λοιπόν το Σάββατο το απόγευμα στο Φλάμπουρο της Φλώρινας δινόταν η εκκίνηση στις 15:00 του αγώνα των 5χιλ και στις 15:30 του Ορεινού αγώνα των 13.5 χιλ. Οι φιλότιμες προσπάθειες των διοργανωτών ,το ευχάριστο κλίμα που επικρατούσε, το υπέροχο τοπίο που έλαβε χώρα ο αγώνας μέσα σε Δασικούς δρόμους γεμάτο από Οξιές αλλά και οι παροχές του αγώνα στο τέλος άφησαν ικανοποιημένους όλους τους αγωνιζόμενους δίνοντας ραντεβού για την επόμενη φορά.

Στον αγώνα των 13.5χιλ πήραν μέρος 90 δρομείς με τον ΣΔΟ Εορδαίας να επικρατεί κατά κράτος αφού οι τρεις πρώτοι ήταν αθλητές του με πρώτο και καλύτερο τον Δημήτριο Κουτσουμπίδη να κάνει χρόνο 57:32 , αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Στογιάννη Αθανάσιο με χρόνο 58:19 και τρίτο τον Παναγιώτη Μπαμπούνα με χρόνο 58:23.

Στον αγώνα των 5χιλ πήραν μέρος 250 δρομείς και πρώτευσε πάλι μέλος του συλλόγου ο Πέτρος Μιχαηλίδης με χρόνο 16:12.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και στις επιμέρους κατηγορίες( 35-50 )και (50+) τις πρώτες θέσεις κατέλαβαν μέλη του ,στα 50+ πρώτος ήταν ο Σίσκος Τρύφων με χρόνο 1:3:57 και 5ος στην γενική και τρίτος ήταν ο Κεβρεκίδης Χρυσόστομος με χρόνο 1:11:56 και 16ος στην γενική.

Εκτός από τις αγωνιστικές επιτυχίες ο ΣΔΟ Εορδαίας ήταν και η καλύτερη και πολυπληθέστερη ομάδα στην διοργάνωση με 40 αθλητές.

Το Σάββατο 7-5-2016 στις 22:00 δινόταν η εκκίνηση του 17ου Ευχίδειου Άθλου ,ένας αγώνας 107,5 χιλ με αφετηρία τους Δελφούς και τερματισμό τις Πλαταιές .Στον αγώνα πήραν μέρος 129 αθλητές και οι 115 μπόρεσαν να τον ολοκληρώσουν , με τον 1ο να κάνει 9:01:10 και τον τελευταίο αθλητή να τερματίζει στις 15:59:40.

Τον ΣΔΟ Εορδαίας εκπροσώπησαν 6 αθλητές του καταφέρνοντας να τερματίσουν οι 5 από αυτούς καθώς ο Μίμτσης Στέφανος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την προσπάθεια του στο 52ο χιλ λόγω στομαχικών διαταραχών.

Έτσι λοιπόν είχαμε τον Κώστα Λαζαρίδη να τερματίζει στην τιμητική 8η θέση στην γενική με χρόνο 11:10:02, τον Γιώργο Ζαχαριάδη να είναι 19ος με χρόνο 11:51:31 και να παίρνουν και οι δύο την πρόκριση για τον Σπάρταθλο ,το χρονικό όριο του οποίου είναι 12:30 ώρες.

Στην 79η θέση είχαμε τον Ιωάννη Παπαδόπουλο με χρόνο 14:18:54, στην 88η και 89η θέση τον Αλέκο Κριτσάνη και τον Ιωάννη Πούταλη με 14:29:37 και 14:29:38 αντίστοιχα οι οποίοι ξεκίνησαν και τερμάτισαν όλον τον αγώνα μαζί.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, «τους σύγχρονους Ευχίδες», για την δύσκολη αυτή προσπάθεια που έκαναν και τους ευχόμαστε καλή αποκατάσταση.

Στις 8-5-2016 την Κυριακή στην Ποντινή Γρεβενών έγινε ο 3ος Pontini Race 10χιλ και πήραν μέρος 115 αθλητές. Τον σύλλογο εκπροσώπησε ο Πέτρος Μιχαηλίδης ο οποίος ήταν και ο μεγάλος νικητής του αγώνα με χρόνο 39:55. Πολλά συγχαρητήρια για την πρωτιά Πέτρο.
Την Κυριακή επίσης έγινε στην Λάρισα ο 7ος Ιπποκράτειος αγώνας δρόμου 10χιλ με συμμετοχή 776 αθλητών. Για τον σύλλογο έτρεξε ο Γιώργος Σιμεωνίδης καταλαμβάνοντας την 112η θέση με χρόνο 47:15 και ο Δημήτρης Σπανδωνίδης 408ος με χρόνο 56:41.Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που εκπροσώπησαν τον σύλλογο.

Εκπροσωπήθηκε ο ΣΔΟ Εορδαίας και στο Run Greece των Ιωαννίνων στα 10χιλ από τον Πρόδρομο Παπαδόπουλο ο οποίος τερμάτισε στην 19η θέση της γενικής σε σύνολο 403 αθλητών που πήραν μέρος με χρόνο 41:15.