Πανελλήνιο Χαντ-μπολ Κορασίδων- Όλα θα κριθούν τη Πέμπτη

Την ευκαιρία να πάρουν το πάνω χέρι στο κυνήγι της πρωτιάς έχασαν σήμερα οι κορασίδες του Αρίων οι οποίες έχασαν από την Πυλαία με 32-33 (ημ. 17-17).

Όλα πλέον θα κριθούν τη Πέμπτη αφού όλες οι ομάδες έχουν πλέον 2 βαθμούς. Αν ο Αρίων κερδίσει το Καματερό θα περιμένει ήττα της Πυλαίας για να πάρει τη πρώτη θέση.
Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να βγει ακόμα και 4ος.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας έχει παράπονα από τη διαιτησία αλλά πρέπει να αναλογιστεί πως έχασε αν και προηγήθηκε 31-29 στο 54ο.

Ακολούθως είχε πολλές άσχημες βιαστικές επιθετικές επιλογές και είδε τη Πυλαία που έπαιζε ουσιαστικά με 2 παίκτριες (Αρβανίτη και Κουκμίση) να επιστρέφει στο παιχνίδι και να παίρνει τη νίκη με γκολ της πρώτης 26 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αφού η  τελευταία επίθεση του Αρίων ήταν άστοχη.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό οι φιλοξενούμενες είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος με διαφορές που έφταναν και τα 4 γκολ (7-11) για να τελειώσει το ημίχρονο 17-17.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης συνεχόμενα λάθη από τον Αρίων και η Πυλαία ξεφεύγει με 17-21 στο 34ο.
Από εκεί και μετά ο Αρίων σοβαρεύεται κάνει σωστές επιθέσεις και έτσι πολύ γρήγορα έρχεται το 23-21 στο 38ο.
Από εκεί και μετά όμως άγχος και βιαστικές και πάλι επιθετικές επιλογές βοηθούν τη Πυλαία που παλεύει μόνο με την Αρβανίτη να προηγηθεί 24-25 στο 43ο
Από εκεί και μετά οι 2 ομάδες πηγαίνουν  γκολ-γκολ με τον Αρίων με γκολ της Τσαναξίδου να κάνει το 31-29 στο 54ο
Ακολούθησαν 3 λεπτά χωρίς γκολ με τον Αρίων να μην έχει καθαρό μυαλό να «τελειώσει» το παιχνίδι.
Έτσι η Πυλαία κατάφερε να αντιδράσει να ισοφαρίσει 31-31 με γκολ της Βράμπα στο 57ο, η Πετρίδη με γκολ στο 58ο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της αλλά ένα γκολ της Βακουφάρη στο 58:30, λάθος του Αρίων και το γκολ της Αρβανίτη στο 59:34 έστειλαν τη Πυλαία στο τελικό.

Τα 5λεπτα: 03-02, 06-08,10-12,13-14,14-16,17-17 (ημ.)
18-21, 23-23,26-26,29-28,31-29,32-33 (τελ.)
Αρίων: Πουμπουλίδου, Τσιρανίδου, Κοροσίδου , Τσερέπη 4, Αθανασίου 2, Θεοφυλακτίδου 1, Μάλγαρη 1, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 8, Ζώρου 1, Τσαναξίδου 3, Νικολαίδου 5, Γαριοφουλίδου, Παπαδοπούλου 7.
Πυλαία: Χαραλαμπάκη, Παραστατίδου 3, Ζιώγα , Παπαντζά, Μαυρίδου, Πετσάλη, Κουκμίση 10, Βακουφάρη 4, Αντωνιάδου , Αρβανίτη 12, Τσίτσιλα, Gjerjli 2, Βράμπα 2, Γεροντούδη, Αποστόλου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας το Καματερό αν και ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι στο τέλος δεν άντεξε και έχασε από τη Ν. Ιωνία με 25-26 (ημ14-12).
Η Ν. Ιωνία έπαιξε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ατομική άμυνα την Λ. Βασιλείου αλλά το Καματερό έβρισκε λύσεις από την Zeneli. Μετά όμως από την αποβολή της με 3 δίλεπτα στο 41ο τα πράγματα δυσκόλεψαν για το Καματερό αλλά και πάλι κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το 51ο (23-22).
Από εκεί και μετά όμως έκανε 8 λεπτά να βάλει γκολ, η Ν. Ιωνία πέτυχε 4 και προηγήθηκε 23-26 στο 58:45.

Το Καματερό έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια μείωσε 25-26 λίγο πριν το τέλος, η Ν. Ιωνία 10΄΄ πριν το τέλος έκανε λάθος αλλά το Καματερό δεν πρόλαβε.

Τα 5λεπτα: 02-02,04-04,06-06,09-08,12-10,14-12(ημ.)
16-14,19-17,20-19,22-22,23-23,25-26 (τελ.)

Γ.Α.Σ Καματερού: Τσικνάκη, Παπαδοπούλου 1,Χριστοπούλου 3,Βασιλείου Μ. 1, Σπυροπούλου Μ. 7, Βασιλοπούλου,Τζοβάρα, Zeneli 4,Θεοφιλάτου ,Αλιφιέρη Μ. 6, Αλιφιέρη Α. ,Βασιλείου 3,Μασούρα , Καραχάλιου
Ο.Φ.Ν ΙΩΝΙΑ: Ιορδανίδου , Σακιζλή, Μάγκου  7, Αγγελοπούλου Π-Ι 1, Φραγκίσκου 1, Κοτρώτσιου 1, Πανούση, Καραμάνου 5, Puci .,Costris, Kαραλευθέρη, Αγγελοπούλου Δ-Α, Χαριτίδη 5, Φάσουρα 6