Πανελλήνιο Χαντ-μπολ Κορασίδων- Πρωταθλητής ο ΑΡΙΩΝΑΣ | φωτο

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι κορασίδες του Αρίων κέρδισε 19-18 (ημ, 12-14) το Καματερό και κατέκτησαν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στη Πτολεμαΐδα.

Ήταν ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές και είναι χαρακτηριστικό πως τα τελευταία 6 λεπτά δεν σημειώθηκε κανένα γκολ εκατέρωθεν.

Όπως είχαν διαμορφωθεί τα πράγματα μετά τη νίκη της Ν. Ιωνίας λίγο νωρίτερα ο Αρίων ήξερε πως για να βγει πρώτος έπρεπε να κερδίσει. Αν έχανε τερμάτιζε 4ος και με ισοπαλία 2ος.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό για μια ακόμα μέρα οι αθλήτριες του Αρίων μπήκαν πολύ καλά και προηγήθηκαν 4-1 στο 8ο με γκολ της Πετρίδου.
Από εκεί και μετά όμως το Καματερό με κύριο άξονα την Α. Βασιλείου κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να προηγηθεί 8-10 στο 21ο και 12-14 στο ημίχρονο, ενώ λίγο πριν ο Αρίων είχε ισοφαρίσει 10-10 στο 24ο.
Το 2ο ημίχρονο εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ με το άγχος να πνίγει κατά διαστήματα και τις 2 ομάδες.

Ο Αρίων μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε πολύ γρήγορα να κάνει το 16-14. Ο Αρίων έπαιζε πολύ καλά στην άμυνα κρατώντας το Καματερό για 12:15 χωρίς γκολ αλλά δεν έβαζε και αυτός αφού το 16-14 έγινε στο 36ο.
Από εκεί και μετά ο Αρίων έμεινε χωρίς σκορ για 15 λεπτά και έτσι το Καματερό κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16 στο 47ο.
Η Τσερέπη και η Πετρίδου έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους για να απαντήσουν οι Zeneli και Α. Βασιλείου για το Καματερό κάνοντας το 18-18 στο 53ο.
Στο 54ο η Νικολαίδου έκανε το 19-18 στον αιφνιδιασμό και από εκεί και μετά οι εστίες «μίκρυναν».
Γκολ δεν έμπαινε με τίποτα, η αγωνία κορυφωνόταν αφού και ο Αρίων δεν πετύχαινε το γκολ που θα του δώσει περισσότερο άνεση για τη νίκη ενώ και το Καματερό δεν πετύχαινε το γκολ της ισοφάρισης που θα έδινε τη 1η θέση στη Ν. Ιωνία (το Καματερό θα έβγαινε 2ο ή 3ο).

Στο 59ο το Καματερό ήταν άστχο ενώ ο Αρίων στο 59:38 είχε δοκάρι με τη Τσαναξίδου. Η τελευταία επίθεση άνηκε στο Καματερό αλλά το σουτ της Σπυροπούλου βρήκε δίχτυα αλλά από την εξωτερική πλευρά και έτσι το 19-18 δεν άλλαξε και ο τίτλος κατέληξε στον Αρίων μέσα σε αποθέωση για τα κορίτσια της Πτολεμαΐδας που φέτος έφεραν 2η χαρά στη πόλη μετά την άνοδο.
Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους προπονητές, παράγοντες, γονείς, διοίκηση, αθλήτριες που φέρνουν και πάλι το γυναικείο χαντ-μπολ σε υψηλές πτήσεις και δίκαια αποθεωθήκαν στο τέλος από τον κόσμο.

Τα 5λεπτα: 02-00, 05-02,06-05,08-08,10-11,12-14 (ημ.)
15-14, 16-14,16-15,17-16,19-18,19-18 (τελ.)
Αρίων: Πουμπουλίδου, Τσιρανίδου, Κοροσίδου , Τσερέπη 5, Αθανασίου , Θεοφυλακτίδου , Μάλγαρη , Ευσταθιάδου, Πετρίδου 8, Ζώρου , Τσαναξίδου , Νικολαίδου 5, Γαριοφουλίδου, Παπαδοπούλου 1.

Γ.Α.Σ Καματερού: Τσικνάκη, Παπαδοπούλου ,Χριστοπούλου 2,Βασιλείου Μ. , Σπυροπούλου Μ. 1, Βασιλοπούλου, Τζοβάρα, Zeneli 5,Θεοφιλάτου ,Αλιφιέρη Μ., Αλιφιέρη Α. ,Βασιλείου Α. 6,Μασούρα , Καραχάλιου 4

Στο άλλο παιχνίδι η Ν. Ιωνία κέρδισε σχετικά εύκολα τη Πυλαία αλλά τελικά το δώρο που περίμενε από το Καματερό δεν ήρθε και τερμάτισε 2η.
Η Αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε 11-6 στο 13ο αλλά η Πυλαία επέστρεψε και προηγήθηκε 13-14 στο 22ο αλλά μέχρι εκεί.
Στην επανάληψη η Ν. Ιωνία ήταν πολύ καλύτερη και έφτασε στην άνετη νίκη.
Τα 5λεπτα: 04-01,08-04,11-07,13-11,16-15,21-17(ημ.)
25-21,27-24,31-25,33-26,35-28,41-30 (τελ.)

Ο.Φ.Ν ΙΩΝΙΑ: Ιορδανίδου , Μάγκου  8, Αγγελοπούλου Π-Ι , Φραγκίσκου 10, Κοτρώτσιου 1, Πανούση 1, Καραμάνου 5, Puci 3,Costris, Kαραλευθέρη, Αγγελοπούλου Δ-Α, Χαριτίδη 5, Φάσουρα 7, Χρυσοκέντη 1.
Πυλαία: Χαραλαμπάκη, Παραστατίδου 4, Ζιώγα 2 , Παγιάντζα, Μαυρίδου, Πετσάλη, Κουκμίση 5, Βακουφάρη 6, Αντωνιάδου , Αρβανίτη 5, Τσίτσιλα, Gjerjli, Βράμπα 8, Γεροντούδη, Αποστόλου.