Φιλικό: ΑΕ Κοζάνης – Έλατος Ελάτης 1-2

Στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της η Α.Ε. Κοζάνης ηττήθηκε στο Στρατιωτικό Γήπεδο με 1-2 από τον Ελατο Ελάτης που θα αγωνιστεί στον 1ο Ομιλο της Β’ Κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι θα αποτελέσουν έναν δύσκολο αντίπαλο στη Β’ Κατηγορία, αντίθετα η ΑΕΚ έδειξε ότι είναι ακόμα στο στάδιο του μονταρίσματος των νέων παικτών με τους παλιούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ελατος προηγήθηκε με 0-1 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Σωτήρη Μπέσσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ραφαήλ Μπέσσας έκανε το 0-2 με κεφαλιά στο 52′ μετά από ασυνεννοησία της άμυνας της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2 με βολίδα του Βασίλη Παναγιωτίδη στο 60′.

Η ΑΕΚ αρχίζει τα επίσημα παιχνίδια της την ερχόμενη Κυριακή 4-9-2016 στο Κύπελλο ΕΠΣ Κοζάνης απέναντι στον Α.Σ. Καρυδίτσας.

Το παιχνίδι θα γίνει στο γήπεδο Αργίλου στις 5.00μμ.