Α’ ΕΠΣΚ: ΑΕ Καλαμιάς – ΠΑΟΚ Κοίλων 2-2 | φωτο - βιντεο

Χορταστική ισοπαλία

Χορταστική ισοπαλία 2-2  στο Μαυροδένδρι με την ΑΕ Καλαμιάς και τον ΠΑΟΚ Κοίλων να μοιράζονται γκολ βαθμούς και εντυπώσεις.
Ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές  φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 0-1 στο ημίχρονο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπακαλίδη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος και γύρισαν το παιχνίδι 2-1 με γκολ του Μανακίτσα και του Παρασκευόπουλου.
Ο ΠΑΟΚ 5΄πριν το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2  με τον Αθανασιάδη.
Η ισοπαλία σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα.
Και οι δύο ομάδες όμως   θα μπορούσαν να φύγουν βάση ευλαιριών με τους τρεις βαθμούς

Φάσεις και γκολ
Στο 4΄κόρνερ Τσαλίση , κεφαλιά Ιτσκου άουτ
Στο 8' κόρνερ Αροσβίλι , κεφαλιά του Αθανασιάδη , αποκρούει ενστικτωδώς ο Κεντεποζίδης
Στο 15΄Μπακαλίδης στον Πιλικίδη , συρτό σουτ διώχνει ο Κεντεποζίδης
Στο 24΄ο Μπακαλίδης θα κερδίσει πέναλτι , θα το εκτελέσει εύστοχα ο ίδιος και θα  κάνει το 0-1
Στο 35΄θα ακυρωθεί γκολ των γηπεδούχων ως οφσαίτ
Στο 50΄κόρνερ Αδαμίδη , σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Μανακίτσας από κοντά θα ισοφαρίσει 1-1
Στο 57΄Αδαμίδης, μόνος θα σουτάρει , ωραία αποκρούει ο Σταυρίδης
Στο 61΄κόρνερ Πιλικίδη η μπάλα θα φτάσει στον Γκοντοβά που θα σουτάρει για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κεντεποζίδης
Στο 67΄Παράλληλη σέντρα Παρασκευόπουλου πλασέ Δαμιανίδη , άουτ
Στο 70΄κόρνερ Αδαμίδη , αδράνεια στην άμυνα , στο δεύτερο δοκάρι ο Παρασκευόπουλος με κεφαλιά από κοντά 2-1
Ο Αδαμίδης και ο Χαλκίδης στα επόμενα λεπτά  θα χάσουν καλές ευκαιρίες να σημειώσουν γκολ
Στο 80΄ο Πιλικίδης στον Καρυπίδη μέσα στην περιοχή , η μπάλα θα κοντράρει . οι φιλοξενούμενοι θα ζητήσουν πέναλτι ο κ. Πανυτσίδης θα συνεχίσει το παιχνίδι
Στο 84΄ο Αθανασιάδης σέντρα , μονοκόμματο σουτ Μπακαλίδη διώχνει σωτήρια ο Κεντεποζίδης
Στο 86΄φάουλ με τον Γκοντοβά η μπάλα στην περιοχή δε θα απομακρυνθεί κι από κοντά ο Αθανασιάδης με κεφαλιά θα γράψει το τελικό 2-2

ΑΕΚ Καλαμιάς (Κασικτσόπουλος): Κεντεποζίδης, Χαλκίδης, Τριανταφυλλίδης, Αδαμίδης, Τσαλίδης, Ίτσκος (15’ Παρασκευόπουλος), Μανακίτσας, Γεωργιάδης (87’ Γιαμουρίδης Γ.), Κασαπίδης, Κυριακίδης, Γιαμουρίδης Ι. (65’ Δαμιανίδης).

ΠΑΟΚ Κοίλων (Γκουρτσούλης): Σταυρίδης, Αθανασιάδης, Αλμασίδης (70’ Καρυπίδης), Τσατσόπουλος, Τιούλης, Τζούτζας (65’ Αντάμης), Πιλικίδης, Κικίρης, Αροσβίλι (53’ Γκοντοβά), Μπακαλίδης, Μπόνιος.

Διαιτητής: Πανυτσίδης
Βοηθοί: Μπακατάρη, Φραντζοπούλου

επιμέλεια: Γιώργος Κατσίκας