B’ ΕΠΣΚ: Ηρακλής Πτολεμαΐδας – Πολυνίκης Πτολεμαΐδας 3-0

Εύκολη νίκη σημείωσε   η ομάδα του Ηρακλή Πτολεμαΐδας κερδίζοντας τον Πολυνίκη με 3-0.
Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος και στα 90 αλλά στο πρώτο μέρος η αστοχία δεν του επέτρεψε να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη σοβαρεύτηκε και  σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών του Πολυνίκη μπόρεσε να φτάσει στο άνετο 3-0.
Από την άλλη ο Πολυνίκης άντεξε ένα ημίχρονο χάνοντας και μια ευκαιρία στο ξεκίνημα αλλά στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις και έχασε δίκαια.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 2’  λεπτό ο Φολτόπουλος σέντραρε ο Μανουσαρίδης  βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή αλλά έκανε κακή επιλογή.
Στο 11’ σέντρα Κριτσάνη κεφαλιά Τσαγκαλίδη άουτ.
Στο 14’ σέντρα Σωτηριάδη ο Κριτσάνης ολομόναχος απέναντι στον Αρσενίδη δεν μπόρεσε να το νικήσει.
Στο 43’ κόρνερ Κριτσάνη κεφαλιά Τσουμήτα λάθος αμυντικών που έδωσαν ύψος στη μπάλα που «κρέμασε» τον Αρσενίδη αλλά ο Σεμερτζίδης απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.
Στο 50’  ο Α. Ρωσσίδης έκανε μπροστινή μπαλιά στον Η. Ρωσσίδη που σούταρε και άνοιξε το σκορ.
Στο 51’ σουτ του ίδιου απέκρουσε ο Αρσενίδης και στο 52ο σουτ του Φολτόπουλου πέρασε έξω.
Στο 60’  μπροστινή μπαλιά για το Μιχαηλίδη που μόνος απέναντι στον Αρσενίδη έκανε το 2-0.
Στο 70’  ο Κριτσάνης σε νέο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αρσενίδη και στο 79’  ο Μιχαηλίδης με τον Τσαγκαλίδη έπαιξαν το 1-2 και ο 2ος με πλασέ έκανε το 3-0.
Στο 84’  ο Κριτσάνης πέρασε και τον Αρσενίδη αλλά από πλάγια αριστερά πλάσαρε άουτ και στο επόμενο λεπτό ο Μιχαηλίδης πέρασε και τον Αρσενίδη, πλάσαρε αλλά ο Μπράχος σωτήρια απομάκρυνε.

Ηρακλής Πτολεμαΐδας (Καραγκιολίδης):  Μπίντσης, Ρωσσίδης Α, Ελευθεριάδης, Μωυσιάδης, Κριτσάνης,    Ντάβες, Μιχαηλίδης, Ρωσσίδης Μ. , Σαββάκης, Τσαγκαλίδης,  Τσουμήτας (46’  Ρωσσίδης Η.).

Πολυνίκης Πτολεμαΐδας: Αρσενίδης, Ταμήλιας, Φολτόπουλος, Μπράχος, Σεμερτζίδης, Χασάπης, Εφραιμίδης, Σωτηριάδης (56’  Αραϊλούδης), Χατζηαναστασίου,   Μανουσαρίδης (46’  Γρηγοριάδης), Βερύκοκος.

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης
Βοηθοί: Βαρδιάμπαση, Δημητριάδου