Α2 Εθνική Ανδρών Β΄ Όμιλος-1ος Υποόμιλος: ΣΠΑ Καρδίτσας – Πήγασος Κοζάνης 3-1 σετ | φωτο

Μπροστά σε ένα σχεδόν γεμάτο κλειστό της Καρδίτσας, η ομάδα του Φώτη Αλεξίου πήρε το πρώτο της τρίποντο στην επιστροφή της στη δεύτερη κατηγορία του Ελληνικού βόλεϊ και μάλιστα με «καθαρό» σκορ, αντιδρώντας περίφημα όταν οι αξιόμαχοι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1.

Οι «Τρικολόρε» με μεγάλο «όπλο» τους το σέρβις στα κρίσιμα σημεία, το μπλοκ που όσο κυλούσε ο αγώνας βελτιωνόταν και την υποδοχή που βοήθησε στο να οργανωθούν και να αναπτυχθούν επιτυχημένα επιθέσεις, είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και δεν επέτρεψε τους επίσης νεοφώτιστους στην κατηγορία Κοζανίτες να πάρουν διαφορά ασφαλείας όταν κάποιο σετ όδευε προς την ολοκλήρωσή του.

Στο 1ο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (6-6, 7-7), έως ότου η ομάδα της Κοζάνης ξεφύγει με 8-10 και 9-13, σε σημείο που τα μπλοκ των Μακεδόνων όσο και υποδοχή λειτουργούσαν πολύ καλά. Ο Πήγασος εξακολουθούσε να έχει προβάδισμα (10-14), με τους Καρδιτσιώτες να μειώνουν σιγά σιγά τη διαφορά (12-15 με όμορφο πόντο σε 1ο χρόνο του Αναγνώστου, 15-17 με τον Μαλλιώρα) αλλά να μην καταφέρνουν να προσπεράσουν (16-17, 17-19). Στους επόμενους πόντους οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα λάθη και προσπέρασαν τη στιγμή που έπρεπε (20-20, 21-20), για να ακολουθήσει ένα ισχνό προβάδισμά του (23-21, 24-22) και το 1-0 στα σετ με σκορ 25-22.

Στο 2ο σετ ο ΣΠΑΚ είχε μία «ρευστή» διαφορά στο σκορ υπέρ του της τάξεως των τριών πόντων (6-3, 8-5, 9-6), όταν οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την αμυντική τους συμπεριφορά και με καλύτερες επιθέσεις, αρχικά ισοφάρισαν (9-9) και στη συνέχεια κατάφεραν να διατηρήσουν για αρκετή ώρα προβάδισμα 1-2 πόντων (11-13, 14-15, 15-16). Ο ΣΠΑΚ που δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, προσπέρασε με πολύ καλά εκτελεσμένες επιθέσεις των Μαλλιώρα και Παπαγεωργίου (17-16) και «χτυπώντας» από το σέρβις με τον Θάνο έφτασε στο 22-17, για να κλείσει το πρώτο σετ με 25-19 και 2-0.

το 3ο σετ, η ομάδα της Κοζάνης θέλησε να ανακάμψει, σε ένα διάστημα που ο ΣΠΑΚ χρειαζόταν ανάσες, μιας και στην 6άδα μέχρι εκείνο το σημείο είχαν γίνει ελάχιστες αλλαγές. Μολονότι οι Καρδιτσιώτες, αυτή τη φορά μπήκαν καλύτερα, στη συνέχεια έχασαν το προβάδισμα ακριβώς με τον τρόπο που το απέκτησαν στα δύο προηγούμενα σετ και που τους έφτασε στο 2-0. Με τους Θάνο, Παπαγεωργίου να είναι η κινητήρια δύναμη και να διαβάζουν το μπλοκ των φιλοξενούμενων και τους νεαρούς Βαϊόπουλο, Αναγνώστου να δίνουν λύσεις στο κέντρο, ο ΣΠΑΚ προηγήυηκε 3-1, 6-5 και 8-7, για να ακολουθήσει ματς με εναλλαγές στο σκορ (9-10, 13-12, 14-14, 17-16). Τότε ήταν που ο Πήγασος ανέβασε στροφές και μπήκε σε θέση οδηγού στο σκορ (17-19, 18-20 και 21-24), διάστημα το οποίο οι υποδοχές και η άμυνα του ΣΠΑΚ στερήθηκαν λύσεων και έτσι ήρθε το 21-25 και το 2-1 στα σετ.

Το 4ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό, αφενός διότι θα έδινε στον ΣΠΑΚ την ευκαιρία να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο, αφετέρου διότι οι φιλοξενούμενοι που απέκτησαν ρυθμό από το προηγούμενο σετ πίεσαν για την ισοφάριση, που αρχικά θα τους έδινε έναν βαθμό και έπειτα την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη στο τάι-μπρέικ.

Η διακύμανση ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπη (5-5, 7-7, 10-10), όταν η ομάδα της Κοζάνης ξέφυγε με 10-14 χάρη σε πολύ καλά σέρβις του Χύσα. Ο ΣΠΑΚ αντέδρασε έχοντας δικό του καλό σέρβις με τους Θάνο, Κοντοκώστα και Παπαγεωργίου για το 14-14, ενώ στο επόμενο διάστημα οι φιλοξενούμενοι πήραν βραχεία κεφαλή (16-17, 17-19) που έφερε το τάιμ άουτ οτυ Φ. Αλεξίου. Με αρκετές αλλαγές στο διάστημα του σετ (στον αγώνα πέρασαν οι Σάκης Αλεξίου, Βασιλάκος και Χαβρουζάς), ο ΣΠΑΚ προσπέρασε (20-19) και με μπλοκ του Αναγνώστου (21-19) φάνηκε να γυρίζει την πλάστιγγα υπέρ του. Όμως οι παίχτες του Παναγιώτη Λαβαντσιώτη μείωσαν σε 21-20 και μένοντας κοντά στο σκορ ισοφάρισαν σε 24-24. Τελικά ο ΣΠΑΚ πήρε τους δύο έξτρα πόντους που χρειαζόταν με πολύ καλή λειτουργία στην υποδοχή και τελείωμα του αγώνα με τον Θάνο.

Τα σετ: 25-22, 25-19, 21-25, 26-24

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Γιαννουσάς (λ), Βασιλάκος, Σφακιανάκης, Κοντοκώστας, Μαλλιώρας, Θάνος, Σ. Αλεξίου, Τ. Παπαγεωργίου, Λαζινός, Χειμωνέττος (λ), Βαϊόπουλος, Αναγνώστου, Χαβρουζάς, Καραθάνος.

Πήγασος Κοζάνης (Π. Λαβαντσιώτης): Γκιαούρης, Σολωμονίδης Κούρτης, Λαβαντσιώτης, Γκιούρας (λ), Μαμαλίγκας, Παπαδόπουλος, Ασημόπουλος, Χύσα, Ιωαννίδης, Κωσταρέλλης, Γεωργίου, Τσιάνος (λ).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Νίκη Αιγινίου – Ελπίδα Θεσσαλονίκης 3-2 (25-19, 21-25, 25-16, 24-26, 15-11)
ΣΠΑ Καρδίτσας – Πήγασος Κοζάνης 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 26-24)
ΕΑ Πατρών – Ολυμπιάδα Πατρών 3-1 (23-25, 25-23, 25-17, 25-15)
ΑΣΠ Απόλλων Αττικής – Άρης 1-3 (25-22, 23-25, 17-25, 23-25)
Ρεπό: Άθλος Ορεστιάδας

Στην Πάτρα μεταφέρεται το σκηνικό για τον ΣΠΑΚ που θα προσπαθήσει για την πρώτη του εκτός έδρας νίκη κόντρα στην τοπική Ολυμπιάδα.