Β’ ΕΠΣ Κοζάνης: Κοζάνη 2004 – Ερμής Ασβεστόπετρας 0-4 | φωτο

Ένα ημίχρονο άντεξε η Κοζάνη 2004 στην ανωτερότητα και την εμπειρία της Ασβεστόπετρας. Το ημίχρονο ήταν στο 0-0.
Στο β’ ημίχρονο η Ασβεστόπετρας ανέβασε στροφές, πίεσε τους γηπεδούχους και κατάφερε να πάρει τελικά μια εύκολη νίκη 0-4, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Αντώνη Μαρκόπουλο.

Το φιλμ του αγώνα
 Στο 9’ σουτ Καψάλη, πέφτει ωραία ο Σαχανίδης και διώχνει.
Στο 13’ σουτ Ακριτίδη, πέφτει σωστά στη γωνία του ο Ζιάμπρας κι απόμακρύνει τον κίνδυνο.
Στο 15’ Γκαγκανιάρας Χ., σουτ από καλό σημείο, άουτ.
Στο 21’ στην αντεπίθεση η Κοζάνη 2004 με τον Γκόγκο, αδύναμο σου, μπλοκάρει ο Σαχανίδης.
Στο 32’ σουτ Σαμουκατσίδης, άουτ.
Στο 51’ ο Μαρκόπουλος πάσα στον Γκαγκανιάρα Χρ., που θα μπει στην περιοχή και με σουτ από κοντά θα ανοίξει το σκορ, 0-1.
Στο 55’ σουτ Ακριτίδη, αποκρούει ο Ζιάμπρας κι από κοντά ο Μαρκόπουλος χάνει μεγάλη ευκαιρία.
Στο 58’ στην αντεπίθεση η Ασβεστόπετρα με τον Μαρκόπουλο, που θα πλασάρει ψύχραιμα για το 0-2.
Στο 61’ μόνος ο Γκόγκος, θα πλασάρει  η μπάλα θα βρει στα πόδια του τερματοφύλακα και οι αμυντικοί απομακρύνουν.
Στο 71’ ο Καψάλης θα σπάσει στο Σταθόπουλο, πρώτο σουτ κόντρα σε πόδια, δεύτερο σουτ, άουτ.
Στο 79’ κούρσα του Μαρκόπουλου από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή θα σεντράρει κι ο Γοτουζίδης από κοντά το 0-3.
Στο 84’ ο Μαρκόπουλος θα ανατραπεί το πέναλτι θα αναλάβει να εκτελέσει ο Ακριτίδης και θα γράψει το τελικό 0-4.

Κοζάνη 2004 (Μανδραβέλης Θ.): Ζιάμπρας, Παπακώστας, Καψάλης (75’ Βεξαβάνος), Παπαδημητρίου, Γκούμας Θ. (85’ Γκούμας Α.), Ατματσίδης, Τάγκας, Σαμουκατσίδης (70’ Αθανασίου), Γκόγκος, Μουρουζίδης, Σταθόπουλος (75’ Τσικόπουλος).

Ερμής Ασβεστόπετρας (Μίμτσης Γ. Σ.):  Σαχανίδης, Γκαγκανιάρας Δ. (70’ Πιπιντάκος), Ιωσηφίδης, Τζουβάρας (46’  Γκαγκανιάρας Κ.), Καρασταγιάννης (67’ Κοτζαφίλιος), Δημητρίου, Γκαγκανιάρας Χρ., Χινδιρίδης, Γοτουχίδης (80’ Σαχανίδης), Ακριτίδης, Μαρκόπουλος.

Διαιτητής: Πελετίδης
Βοηθοί: Τζιουβάρας, Βαρδιάμπαση