Β' ΕΠΣ Κοζάνης: Πρόοδος Κομνηνών – ΑΕ Καλαμιάς 2-4 | φωτο - βίντεο

Πέρασε και από τα Κομνηνά η Καλαμιά με το ευρύ 1-4.
Ρεσιτάλ γκολ και  ευκαιριών
Πέρασε από τα Κομνηνά η Καλάμια με το ευρύ σκορ 1-4

Σ  ένα  πάρα πολύ καλό παιχνίδι με σωρεία φάσεων και από τις δυο ομάδες, τρία δοκάρια ( όλα για τα Κομνηνά με τον Σίσκο να έχει δυο και ένα ο Σοιλεμές), 6 γκολ, δυο πέναλτι ( ένα εύστοχο για τα Κομνηνά και ένα άστοχο για την Καλαμιά), ένταση και πολύ πάθος.

εικονολήπτης: Βασίλης Πουλασικίδης

μοντάζ: Vicky Gewrgiou

Στο πρώτο ημίχρονο κυρίαρχη ήταν η ομάδα των Κομνηνών ,  προηγήθηκε με 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σίσκου  και είχε και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο δεύτερο μέρος  η ομάδα της Καλαμιάς μπήκε αλλαγμένη  και κυριάρχησε , έβαλε τέσσερα γκολ , ( δυο γκολ ο Μυροφορίδης ένα ο Χαλκίδης και ένα ο Ίτσκος ,ο οποίος έχασε και πέναλτι).

Φάσεις και γκολ
Πρώτη καλή φάση είχαμε στο 2΄για την Καλαμιά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαλκίδη η μπάλα πέρασε άουτ
Δυο λεπτά αργότερα εκτέλεση κόρνερ του Σίσκου των Κομνηνών η μπάλα κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

10΄Σουτ του Νεοφυτίδη αποκρούει ο τερματοφύλακας με τα πόδια και εν συνεχεία διώχνουν οι αμυντικοί.
13΄Τα Κομνηνά κερδίζουν πέναλτι σε χέρι του Αποστολίδη.
Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Σίσκος και κάνει το 1-0.

17΄Σεντρα του Σίσκου δεν μπορεί ο Νεοφυτίδης από κοντά να διπλασιάσει το σκορ.
Τρία  λεπτά αργότερα η Καλαμιά χάνει ευκαιρία  όταν σε σέντρα σουτ του Αποστολίδη ο τερματοφύλακας χάνει τη μπάλα  μέσα από τα χέρια και καταλήγει άουτ.
Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Αδαμίδης μέσα στην περιοχή , η μπάλα μετά από κόντρα φτάνει στον Τσαλίδη , που με κεφαλιά τροφοδοτεί τον Κατίδη που κάνει το σουτ αλλά καταλήγει άουτ.

29΄Σουτ του Βασιλειάδη των Κομνηνών άουτ.
32΄Δευτερο οριζόντιο  δοκάρι για τα Κομνηνά  με τον Σίσκο και πάλι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

35΄Σε εκτέλεση φάουλ του Αδαμίδη γίνεται ένα μελέ μέσα στην περιοχή εκεί βρέθηκε ο Κατίδης που δεν μπόρεσε με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με τους αμυντικούς να διώχνουν .

39΄Κεφαλια Ίτσκου της  Καλαμιάς μετά από σέντρα πέρασε λίγο άουτ.
44΄Διπλή ευκαιρία για τα Κομνηνά με τον Νεοφυτίδη να κάνει το πρώτο σουτ αποκρούει την μπάλα ο τερματοφύλακας ασθενώς, η μπάλα πάει πάλι στον ίδιο που κάνει νέο σουτ αλλά οι  αμυντικοί διώχνουν πάνω από τη γραμμή.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου εκτέλεση απευθείας φάουλ του Αδαμίδη της Καλαμιάς , απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
54΄ Κεφαλιά Τσαλίδη για την Καλαμιά πέρασε η μπάλα άουτ.
55΄ Κόρνερ Μυροφορίδη  Καλαμιάς λάθος διώξιμο των αμυντικών η μπάλα φτάνει στον Χαλκίδη που με σουτ έκανε το 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα  η Καλαμιά κάνε τα τέρματα δυο με κεφαλιά του Ίτσκου μετά από σέντρα του Αδαμίδη.
Στο 60΄ ευκαιρία για τα Κομνηνά σε εκτέλεση  φάουλ του Σίσκου , διώχνει ο τερματοφύλακας με γροθιές η μπάλα φτάνει στον Γεωργιάδη που έκανε το σουτ με την μπάλα να  καταλήγει άουτ.

63΄ Σέντρα Τσαλίδη κεφαλιά πίσω του ‘Ιτσκου στον αμαρκάριστο Μυροφορίδη που με σουτ έκανε το 1-3 για την Καλαμιά.
65΄ Κόρνερ Σίσκου για τα Κομνηνά , σουτ από κοντά Σοιλεμέ άουτ.
Δυο λεπτά αργότερα επέλαση του Νεοφυτίδη κάνει το σουτ άουτ.

70΄Σεντρα Τσαλίδη για την Καλαμιά , σουτ του αμαρκάριστου Μυροφορίδη και το 1-4.
71΄ Ο Αδαμίδης Νίκος  της Καλαμιάς αποφεύγει δυο παίκτες μέσα στην περιοχή κάνει  το σουτ αποκρούει ασθενώς ο τερματοφύλακας , η μπάλα φτάνει στον μικρό Αδαμίδη που δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ και διώχνουν οι αμυντικοί.

75΄ Τρίτο δοκάρι κάθετο  για τα Κομνηνά με το  σουτ του Σοιλεμέ .
Στο 80΄η Καλαμιά κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Αδαμίδη Νίκου από τον Τσερμεκίδη. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Ίτσκος με τον τερματοφύλακα να αποκρούει σε κόρνερ.
90΄Απευθεις εκτέλεση φάουλ του Σίσκου λίγο άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα τα Κομνηνά μειώνουν σε 2-4 σε κόρνερ του Σίσκου κεφαλιά Ψαρρά .

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Πελετίδης με επόπτες της κ.κ Παπαδόπουλο Μ , Φραντζοπούλου.
Συνθέσεις:

Α.Σ. Πρόοδος Κομνηνών (Θεοδωρίδη): Κανονίδης, Τεληγιαννίδης( 61΄Τσερμεκίδης), Γεωργιάδης, Ρισβάνης, Σοιλεμές, Σίσκος, Χ΄΄Παναγιωτίδης, Νεοφυτίδης, Πόζίδης, Βασιλειάδης( 66΄Βρυζίδης), ΄Ιτσκος(37 λ.τρ Ψαρράς) .

Α.Ε.Κ Καλαμιάς (Κασικτσόπουλος): Λαζαριώτης, Γιαμουρίδης(33΄Μυροφορίδης), Πέπα, Κατίδης, Τριανταφυλλίδης, Χαλκίδης(83΄Γιαμουρίδης Ν), Αδαμίδης Τα, Αποστολίδης, Ίτσκος( 88΄Γεωργίαδης), Αδαμίδης Ν, Τσαλίδης (87΄Δημητριάδης).