Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Ήττες για Πτολεμαΐδα και Πρωτέα Γρεβενών

Μόνος πρώτος βρίσκεται στη βαθμολογία πλέον ο Φίλιππος Βέροιας, που έφυγε με το ''διπλό'' από τα Γρεβενά και την έδρα του Πρωτέα, νικώντας με σκορ 68-80. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (12-20).
Μάλιστα μέχρι το ημίχρονο η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα πιο πολύ και ξεπέρασε τους 10 πόντους (30-42). Με τις βάσεις να έχουν μπει ο Φίλιππος διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα στο δεύτερο μέρος και έτσι πήρε τη νίκη, ρίχνοντας τους γηπεδούχους στο 7-5 και ανεβαίνοντας στη κορυφή με ρεκόρ 10-2.

Σπουδαίο ''διπλό'' πήρε η ΓΕ Αγρινίου στη Πτολεμαΐδα στη παράταση με 73-74. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και ο Εύαθλος που πέρασε από την Βέροια και πλέον είναι εκτός της ζώνης υποβιβασμού.