ΤΕΛΙΚΟΣ Κυπέλλου Γυναικών Χάντμπολ: ΟΦΝ Ιωνίας – ΠΑΟΚ 21-20 Κυπελούχος η Ν, Ιωνία

Χιτσκοκικό φινάλε
Μετά από ένα δραματικό φινάλε, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 21-20 από τη Νέα Ιωνία και δεν κατάφερε να στεφθεί για τρίτη φορά στην ιστορία της κυπελλούχος Ελλάδας.

Όλα κρίθηκαν σε μία φάση στο τέλος, όταν – και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 20-20 – οι παίκτριες της αθηναϊκής ομάδας με την Στουγιαννίδου έκλεψαν την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, την ώρα που οι «ασπρόμαυρες» έφευγαν στον αιφνιδιασμό και η ίδια η παίκτρια της Νέας Ιωνίας έκανε το σουτ από το μισό γήπεδο, το οποίο βρήκε δίχτυα.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ισορροπία ανάμεσα στους δύο φιναλίστ, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 8-6, αλλά τις «κιτρινόμαυρες» και επανακάμπτουν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 12-10.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Νέα Ιωνία πήρε κεφάλι στο σκορ ακόμα και με τρία γκολ (17-14), όμως, οι «ασπρόμαυρες» δεν το έβαλαν κάτω και «τρέχοντας» ένα σερί 4-0 προσπέρασαν με 18-17. Στη συνέχεια, το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο, με την Τσιουμπάνου του ΠΑΟΚ να κάνει το 19-20 από το πέναλτι. Ακολούθησε το γκολ για τη Νέα Ιωνία (20-20), ενώ ο «δικέφαλος» δεν κατάφερε να σκοράρει στην δική του τελευταία επίθεση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-5, 6-6, 7-8, 12-10 (ημχ), 13-12, 14-12, 17-14, 17-17, 18-19, 21-20.

Ν. Ιωνία (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Φράγκου, Μίλασιτς 3, Παπανικολάου, Πάπα 7, Ζυγούρα 2, Μακρή, Ντανίλοβιτς 4, Βαφειάδου, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου 4.

ΠΑΟΚ (Τζουβάρας): Σεραφίμοβα Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 2, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 1, Σελεμίδου, Ρόσκα, Μούρνου 4, Τζούρισιτς 1, Προκοπίδου, Νίκολιτς 3, Στοϊκόφσκα 2, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μάστακα 2.

Πέναλτι: 4/5 – 6/7