Γ' εθνική: Πιο καλή η μοναξιά της κορυφής για το Μακεδονικό Φούφα που πήρε το κοζανίτικο ντέρμπι - Επιστροφή στις νίκες και στα διπλά για το Αμύνταιο

Πιο καλή η μοναξιά της κορυφής για το Μακεδονικό Φούφα που πήρε το κοζανίτικο ντέρμπι - Επιστροφή στις νίκες και στα διπλά για το Αμύνταιο.

Συνεχίζει το θετικό σερί ο Μακεδονικός Φούφα ο οποίος έφτασε στις 5 συνεχόμενες νίκες που τον φέρνουν μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας στον 3ο όμιλο της Γ εθνικής κατηγορίας.
Το άρμα του Γιάννη Κερλίδη  πήρε το τοπικό ντέρμπι κόντρα στους Πόντιους με σκορ 3-0. Έγινε ένα καλό παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν εμφανή σημάδια αγωνιστικής βελτίωσης, αλλά είχαν την ατυχία να πέσουν σ’  ένα φορμαρισμένο Μακεδονικό.
  Οι γηπεδούχοι μ’  ένα γκολ στις αρχές του παιχνιδιού και δύο προς το τέλος  πήραν το τρίποντο και στρογγυλοκάθισαν μόνοι τους στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τα γκολ του αγώνα
Στο 5' ο Τοπάλης με φάουλ  το 1-0, στο 85' ο Τακίδης με σουτ μέσα από την περιοχή το  2-0 και στο 88' πάλι ο Τοπάλης το τελικό 3-0.

Επιστροφή στις νίκες αλλά και στα διπλά για τον Ερμή Αμυνταίου που πέρασε αέρας μέσα από το Κομπότι με σκορ 1 – 3.
 Οι παίκτες του Δημήτρη  Σιαπανίδη ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με γκολ του Χαϊτίδη,  με το φτωχό  0-1, βάση ευκαιριών.
Ένα ημίχρονο που ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους και θα μπορούσαν αν ήταν πιο εύστοχοι και προσεκτικοί να είχαν καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος.

Στο Β’  μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή και μέχρι το 60' ήταν αυτοί που πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Ο Σκουφάς στην αρχή του Β’  ημιχρόνου είχε  δοκάρι και  κατάφερε λίγο αργότερα  να ισοφαρίσει  με τον Μαγκάκη σε 1-1.

Από το 60' όμως και μετά ο Ερμής ανέλαβε δράση πήρε ξανά τα ηνία  του παιχνιδιού και με γκολ του Ηλιάδη και του Τσορλίνη έφερε τα πράγματα στη σωστή τους βάση γράφοντας το τελικό 1-3 με τρία πανέμορφα γκολ!