Καστοριά και Διόσκουροι πέρασαν στον τελικό του Εφηβικού Final-4 της ΕΚΑΣΔΥΜ | fvto - b;inteo

Α.Σ. Καστοριά και Διόσκουροι θα αναμετρηθούν στον μεγάλο τελικό του Final-4 του Εφηβικού Πρωταθλήματος ΕΚΑΣΔΥΜ.

Στον πρώτο ημιτελικό η Καστοριά επιβλήθηκε της Α.Ε. Κοζάνης με 46-38 (ημίχρονο 31-21).
Οι Καστοριανοί του Γιώργου Καραταγλίδη ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Η ΑΕΚ "ξύπνησε" στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε την διαφορά στους 4 πόντους αλλά η περισσότερο έμπειρη ομάδα της Καστοριάς κατάφερε να κρατήσει την νίκη.

Στον δεύτερο ημιτελικό οι Διόσκουροι έκαναν περίπατο απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών τον οποίο κέρδισαν με το εμφατικό 70-42 (ημίχρονο 36-15). Η ομάδα του Ζήση Μπαρτζώκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή, έπαιξε ομαδικά και με εμφανή υπεροπλία στους ψηλούς δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πρωτέα. Αυτή ήταν η καλύτερη φετινή εμφάνιση των Διόσκουρων που ήρθε μάλιστα στην πιό κατάλληλη στιγμή.

Ο μεγάλος τελικός Καστοριά-Διόσκουροι θα γίνει την ερχόμενη Καθαρά Δευτέρα 19-2-2018 στις 7μμ στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκόβρυσης.

Στις 5μμ θα προηγηθεί ο μικρός τελικός ανάμεσα στην Α.Ε. Κοζάνης και τον Πρωτέα Γρεβενών.

Ρεπορτάζ: Κώστας Τσιώρας