Γ’ ΕΠΣ Κοζάνης: Βυζαντινός Αετός – Ηρακλής Δρεπάνου 1-0 | φωτο - βίντεο

Βήμα ανόδου για τον Βυζαντινό Αετό
 Νίκη και βήμα ανόδου έκανε  η νεανική ομάδα του Βυζαντινού Αετού επί του Ηρακλή Δρεπάνου με σκορ 1-0. Σε ένα ωραίο παιχνίδι, με πολλές φάσεις για γκολ, χαμένο πέναλτι (από πλευράς Βυζαντινού Αετού)  και μια αποβολή (στον πάγκο του Ηρακλή).

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο.
Στο πρώτο ημίχρονο την υπεροχή την είχε ο Βυζαντινός Αετός ενώ στο δεύτερο ο Ηρακλής Δρεπάνου.

Όπως δείχνουν τα αποτελέσματα  όλα θα κριθούν  την τελευταία αγωνιστική για τον Βυζαντινό Αετό και την άνοδο του.

Τις δυο προνομιούχες  θέσεις εκτός του Βυζαντινού που παίζει τελευταία με τον Άργιλο  και θα πάρει χωρίς να ιδρώσει τους τρεις βαθμούς  (Δε κατεβαίνει να αγωνιστεί ο Άργιλος) διεκδικούν η ομάδα της Αστραπής Κλείτου (εκτός με Α.Σ Ποντίων Μεσόβουνου ) και  ο Φ.Σ. Εορδαϊκός (εντός με την ομάδα του Ηρακλή Δρεπάνου). Έχει και το αναβληθέν παιχνίδι με τον Εθνικό Πτολεμαΐδας.

Φάσεις και γκολ:
Πρώτη καλή φάση είχαμε στο 1΄λεπτο για την ομάδα του Δρεπάνου όταν σε σέντρα του  Γαρσλιάν , πήρε την κεφαλιά ο Καρσλιανίδης ,η μπάλα  κατέληξε άουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Βυζαντινός ανοίγει το σκορ με τον Ρουγκάτσο που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα μετά από σουτ του Μανώλα ,  και από κοντά έκανε το 1-0.
12΄ Ωραίο σουτ του Καρσλιανίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

15΄ Κεφαλιά Τουλουμενίδη Φώτη για τον Βυζαντινό , μετά  από κόρνερ πέρασε άουτ.
25΄ Η ομάδα του Βυζαντινού κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Ρουγκάτσου  από τον Πάτση. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Χαριτωνίδης με τον τερματοφύλακα του Δρεπάνου να αποκρούει .

31΄ Ευκαιρία για το Δρέπανο με τον Γαρσλιάν που  εκμεταλλεύτηκε την λάθος έξοδο του τερματοφύλακα , έκανε το σουτ  αλλά πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

38΄ Σουτ του Τουλουμενίδη Φώτη από κοντά διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.
Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Βυζαντινού Αετού  δημιούργησε ευκαιρία με τον Τουλουμενίδη Φώτη που πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ , με τον τερματοφύλακα να αποκρούει η μπάλα θα φτάσει στον  Ρουγκάτσο που δεν μπόρεσε από κοντά με κεφαλιά  να διπλασιάσει τα τέρματα με τον τερματοφύλακα να αποκρούει.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ηρακλής Δρεπάνου χάνει ευκαιρία σε σουτ του Μιχαΐλικ που πέρασε άουτ.
56΄ Νέο σουτ από  κοντά του Μιχαΐλικ , λίγο άουτ.
60΄ Σουτ του Ρουγκάτσου ,  αφού πέρασε έναν αμυντικό , κατάληξε άουτ.
Από το 70΄και μετά αρχίζει ένα μπαράζ  ευκαιριών.

70΄ Κεφαλιά από κοντά του Βασιλειάδη του Δρεπάνου άουτ.
71΄ Ευκαιρία για τον Αετό Βυζαντινό  με τον Τουλουμενίδη  Φώτη που μπήκε μόνος του έκανε το σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

73΄ Σουτ από  κοντά του Βασιλειάδη του Δρέπανου απέκρουσε με τα πόδια ο τερματοφύλακας.
74΄ Κεφαλιά από κοντά από τον Γεωργιάδη του Δρέπανου μετά από εκτέλεση φάουλ  απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

76΄ Κεφαλιά του Βασιλειάδη του Δρεπάνου μετά από εκτέλεση φάουλ πέρασε άουτ.
 84΄ Είχαμε την αποβολή σε παίκτη του πάγκου του Ηρακλή Δρεπάνου Μωυσιάδη  με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία.

Διαιτητής: Καρατέρπος
Επόπτες : Πουρλουκάκης, Σαρόγλου

Συνθέσεις:
Βυζαντινός Αετός (Σάκκος): Χατζησάββας, Χαριτωνίδης, Στρατής, Τζιώτζος, Θεοδουλίδης, Τουλουμενίδης Γ , Ρουγκάτσος, Παπαδόπουλος73΄Τσίτσης), Μανώλας, Λίτσας (91΄Θεοδωσιάδης), Τουλουμενίδης Φ.

Ηρακλής Δρεπάνου (Τσαουσίδης): Ζιώγας, Μεντεσίδης, Πάτσης, Γαρσμάν, Γεωργιάδης, Μιχαιληκ Ν, Μιχαίληκ Μ, Βασιλειάδης, Γεωργιάδης Κ , Καρσλιανίδης(75΄Διαμαντίδης), Μελίδης( 46΄Αδράλης).