Β’ ΕΠΣ Κοζάνης: Ατρόμητος Πτολεμαΐδας – Πρόοδος Κομνηνών 2-0 | φωτο - βίντεο

Πήρε και το δεύτερο ντέρμπι ο Ατρόμητος και πανηγυρίζει την άνοδο στην Α' κατηγορία

Με 2-0 κέρδισε ο Ατρόμητος στο ντέρμπι του Β' ομίλου την ομάδα των Κομνηνών και πανηγυρίζει την άνοδο στην Α' ερασιτεχνική δύο αγώνες πριν το τέλος του πρωταθλήματος  ενώ από την άλλη μεριά η ομάδα των Κομνηνών έχουν φοβερά παράπονα από την διαιτησία.

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι με όλα τα χαρακτηριστικά, 2 γκολ, δοκάρι ( Ατρόμητος), χαμένο πέναλτι (από πλευράς Κομνηνών) , και αποβολή σε παίκτη των Κομνηνών μετά το τέλος του αγώνα. Μετά τη νίκη του αυτή , η ομάδα του Ατρόμητου έχει 51 βαθμούς 5 περισσότερους από την δεύτερη ομάδα των Κομνηνών και 6 από Καλαμιά και Ερμή Ασβεστοπετρας που έχουν 44βαθμους.

Φάσεις και γκολ
Πρώτη καλή φάση είχαμε στο 15' όταν σε φάουλ του Αργυρόπουλου του Ατρόμητου πήρε την κεφαλιά ο Λιούρης λίγο άουτ.
22' Ο Ατρόμητος ανοίγει το σκορ με τον Παπαδόπουλο Γ.  που μπήκε μόνος του έκανε το σουτ και έκανε το 1-0.
26' Τα Κομνηνά κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Νεοφυτίδη από τον Νικολαΐδη. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Ρισβάνης με τον Καρακασίδη να αποκρούει.
30' Σουτ Λιούρη του Ατρόμητου κατέληξε άουτ.
Ένα λεπτό αργότερα νέο σουτ του Παπαδόπουλου Γ.  απέκρουσε ο τερματοφύλακας Αρσενίδης.
36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Λιούρη που έκανε το πλασέ μόνος του αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
40' Τα Κομνηνά ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Νεοφυτίδη από τον Καλαϊτζόπουλο με τον διαιτητή να λέει παίζεται.
42' Τα Κομνηνά χάνουν ευκαιρία με τον Σοϊλεμέ που ενώ έμπαινε μόνος του, δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ και τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας Καρακασίδης.
Το δεύτερο μέρος  ξεκίνησε με μια ευκαιρία για τα Κομνηνά και συγκεκριμένα στο 51' όταν σε εκτέλεση φάουλ του Ρισβάνη η μπάλα πήγε στον Σοϊλεμέ που έπιασε το μονοκόμματο σουτ με τον Καρακασίδη να αποκρούει εντυπωσιακά.
53' Δυνατό σουτ Αβραμίδη του Ατρόμητου λίγο άουτ.
56' Κεφαλιά Σίσκου του Ατρόμητου άουτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αβραμίδη.
63' Ο Ατρόμητος κάνει το 2-0 με τον Σίσκο που πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, μετά από πάσα που δέχτηκε.
84' Ο Ατρόμητος είχε δοκάρι σε σουτ του Αιχμαλωτίδη.
Μετά το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε ο Τεληγιαννίδης των Κομνηνών με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Διαιτητής: Γεωργιάδης
Επόπτες: Τζιαμπάζης, Λαμπριανίδης

Συνθέσεις:
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας (Τούνας): Καρακασίδης, Νικολαΐδης (48’ Βλαδίκας), Καλαϊτζόπουλος ( 85’  λ.τρ.  Αργυριάδης), Παπαδόπουλος Δ, Ίτσκος, Χαριτίδης, Παπαδόπουλος Γ, ( 69’ Αιχμαλωτίδης), Λιούρης, Αβραμίδης, Αργυρόπουλος, Σίσκος (80’ Τσιότσιας).

Α.Σ. Πρόοδος Κομνηνών (Θεοδωρίδης): Αρσενίδης, Ψαρράς, Ρισβάνης, Σοϊλεμές, Κοτταρίδης (71’  Τεληγιαννίδης), Χ" Παναγιωτίδης, Ποζίδης, Βασιλειάδης (65’  Σουγιουλτζής), Γεωργιάδης Δ. (50’ Γεωργιάδης Γ), Νεοφυτίδης, Ίτσκος (68’  Βρυζίδης).