Στατιστικά Φ.Σ. Κοζάνη 2017-18

Το 2017-18 η Κοζάνη αγωνίστηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης.

Η Κοζάνη τερμάτισε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 78 βαθμούς (2 βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή Μακεδονικό Σιάτιστας που κέρδισε την άνοδο στη Γ’ Εθνική).
Η Κοζάνη σε 30 παιχνίδια πρωταθλήματος σημείωσε 26 νίκες, 0 ισοπαλίες και 4 ήττες, τέρματα 82-30.

Η Κοζάνη είχε την δεύτερη καλύτερη επίθεση με 82 γκολ (καλύτερη επίθεση ο Μακεδονικός Σιάτιστας με 96) και την δεύτερη καλύτερη άμυνα με 30 (καλύτερη άμυνα ο Μακεδονικός Σιάτιστας με 14).

Στην έδρα της σε 15 αγώνες είχε 14 νίκες και 1 ήττα (από τον Μακεδονικό Σιάτιστας).
Εκτός έδρας σε 15 αγώνες είχε 12 νίκες και 3 ήττες (σε Μακεδονικό Σιάτιστας, Ηρακλή Πτολεμαϊδας και Εθνικό Βατερού).

Στο Κύπελλο ΕΠΣ Κοζάνης 2017-18 η Κοζάνη έφτασε στον τελικό όπου ηττήθηκε με 1-2 στην παράταση από τον Μακεδονικό Φούφα.

Στο Κύπελλο σε 6 παιχνίδια η Κοζάνη είχε 4 νίκες και 2 ήττες (στο δεύτερο παιχνίδι ημιτελικού με Μακεδονικό Σιάτιστας και στον τελικό με Μακεδονικό Φούφα).

Η Κοζάνη το 2017-18 χρησιμοποίησε συνολικά 32 παίκτες από τους οποίους οι 14 είχαν μείνει από την προηγούμενη σαιζόν 2016-17 (Αντωνιάδης, Δούμας, Καζαντσίδης, Κοκκινίδης, Κοτζατίσογλου, Δ. Παπαδόπουλος, Πατουλίδης, Η. Ποσινακίδης, Π. Ποσινακίδης, Πουλατσόγλου, Πουτογλίδης, Τραυλός, Η. Τσικόπουλος, Φωλίνας).
Στη διάρκεια της μεταγραφικής περιόδου Ιουλίου-Οκτωβρίου 2017 ήρθαν 13 παίκτες (Αποστολίδης, Καραγιάννης, Καραμπέκιος, Κιοσκερίδης, Γ. Κοτταρίδης, Σ. Κοτταρίδης, Κουτρότσιος, Λιθοξόπουλος, Μαλούτας, Νάνος, Παρίσης, Σαμαράς, Τρομπούκης) ενώ έφυγαν 5 παίκτες (Αντωνιάδης, Καζαντσίδης, Καραμπέκιος, Νάνος, Φωλίνας).

Στη διάρκεια της μεταγραφικής περιόδου Ιανουαρίου 2018 ήρθαν 6 παίκτες (Αντωνιάδης, Αροσβίλι, Καλογήρου, Δ. Κοτταρίδης, Μανακίτσας, Πιστόλας) ενώ έφυγαν 2 παίκτες (Κοτζατίσογλου, Γ. Κοτταρίδης).

Πρώτος σε χρόνο συμμετοχής ήταν ο 16χρονος δεξιός μπακ Κωνσταντίνος Τρομπούκης με 3.110 λεπτά (2.541′ στο πρωτάθλημα + 569′ στο κύπελλο) από 35 συμμετοχές, όλες σαν βασικός (29 στο πρωτάθλημα + 6 στο κύπελλο).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο 32χρονος επιθετικός Ηλίας Δούμας με 17 γκολ (16 στο πρωτάθλημα + 1 στο κύπελλο).

Οι 5 πρώτοι σε χρόνο συμμετοχής:
  1. Κωνσταντίνος Τρομπούκης, 3.110 λεπτά (2.541 πρωτάθλημα + 569 κύπελλο) από 35 συμμετοχές (29 πρωτάθλημα + 6 κύπελλο)
  2. Ηλίας Τσικόπουλος, 2.825 λεπτά (2.315 πρωτάθλημα + 510 κύπελλο) από 32 συμμετοχές (27 πρωτάθλημα + 5 κύπελλο)
  3. Σάββας Κοτταρίδης, 2.755 λεπτά (2.466 πρωτάθλημα + 289 κύπελλο) από 32 συμμετοχές (28 πρωτάθλημα + 4 κύπελλο)
  4. Ηλίας Δούμας, 2.693 λεπτά (2.413 πρωτάθλημα + 280 κύπελλο) από 33 συμμετοχές (30 πρωτάθλημα + 3 κύπελλο)
  5. Νίκος Τραυλός, 2.638 λεπτά (2.132 πρωτάθλημα + 506 κύπελλο) από 31 συμμετοχές (26 πρωτάθλημα + 5 κύπελλο)

Οι 5 πρώτοι σκόρερς:
  1. Ηλίας Δούμας, 17 γκολ (16 στο πρωτάθλημα + 1 στο κύπελλο)
  2. Σάββας Κοτταρίδης, 13 γκολ (11 στο πρωτάθλημα + 2 στο κύπελλο)
  3. Νίκος Τραυλός, 11 γκολ (όλα στο πρωτάθλημα)
  4. Δημήτρης Παπαδόπουλος, 7 γκολ (6 στο πρωτάθλημα + 1 στο κύπελλο)
  5. Αγγελος Κοτζατίσογλου 6 γκολ (όλα στο πρωτάθλημα) και Ηλίας Τσικόπουλος 6 γκολ (5 στο πρωτάθλημα + 1 στο κύπελλο)

Προπονητής σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς ήταν ο 55χρονος Βασίλης Παπαδόπουλος ο οποίος συμπλήρωσε 7,5 χρόνια συνολικής παρουσίας στον πάγκο της Κοζάνης (2007-08 Δ’, 2008-09 Δ’, 2009-10 Γ’, 2010-11 Γ’, 2011-12 Δ’, 2013-14 (2ο Εξάμηνο) Γ’, 2016-17 Τοπικό, 2017-18 Τοπικό).
Ο Βασίλης Παπαδόπουλος έχει το ρεκόρ παρουσιών στον πάγκο στην ιστορία της Κοζάνης με 261 παιχνίδια (232 σε πρωτάθλημα + 29 σε κύπελλο).