ΕΚΑΣΔΥΜ - εφηβικό πρωτάθλημα: ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης – Λασσάνης 69-51 | φωτο

Οι έφηβοί μας επικράτησαν του Λασσάνη στην 1η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος με σκορ 69-51. Στην αρχή του αγώνα τηρήθηκε 1 λεπτού σιγή για τους αδικοχαμένους αθλητές.
Αν και αγώνας πρεμιέρας που πάντα κρύβει παγίδες η ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για την νίκη παρά την μέτρια εμφάνιση.

Από το 1ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας πήρε την ψυχολογία του αγώνα και με το 19-13 να διαμορφώνεται έδειξε ότι δεν έχει σκοπό να χαρίσει κάστανα σε κανέναν.
Στο 2ο δεκάλεπτο η απόδοση της ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης ανέβηκε σε άμυνα και επίθεση, οι αθλητές μας πήραν όλα τα ριμπάουντ με μπροστάρη τον Στολτίδη που μάζεψε 20!!και τον Παπαγιάννη να ηγείται της επίθεσης, το σκορ έφτασε στο 43-24.

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και οι προπονητές προσπάθησαν να διορθώσουν τις λεπτομέρειες και να εντάξουν όλους τους παίκτες στο παιχνίδι ώστε να προσφέρουν μέσα από τον ρόλο τους.

Διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης που για μια ακόμα φορά γέμισε όλες τις στατιστικές κατηγορίες κάνοντας και double double, Στολτίδης που και αυτός έγραψε σε όλα τα στατιστικά αλλά το τερμάτισε στα ριμπάουντ κάνοντας παράλληλα και το κόψιμο της βραδιάς, Σκαρκαλάς ένα από τα ίδια με double double χωρίς κρεμμύδι και 3 τάπες, Βασιλόπουλος που έκανε και την φάση του αγώνα στον αιφνιδιασμό στέλνοντας τον αντίπαλο να δει αν έρχεται με καταπληκτική ραχιαία ντρίπλα, και Καραλίβανος που έκανε καταπληκτική οργάνωση.

Στο τέλος όλα τα παιδιά και των 2 ομάδων φώναξαν μαζί το όνομα των αδικοχαμένων φίλων.

Προπονητές :Σιακαβάρας - Μπαρτζώκας