Α' ΕΚΑΣΔΥΜ: ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης – ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 69-58 | βίντεο

Η ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης πέτυχε την 2η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας του ΑΠΣ Πτολεμαίδας στην Κοζάνη με σκορ 69-58.

βίντεο: Κώστας Τσιώρας

Οι κοζανίτες άσσοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα για μια ακόμη φορά σκοράροντας 22 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ στην άμυνα δέχτηκαν 13.

Με τους αθλητές μας να τα δίνουν όλα στην άμυνα, ο ουρανός σκοτείνιασε με 5 κοψίματα και τα ατού του αντιπάλου δεν μπορούσαν να βρουν ελεύθερα σουτ.
Η Πτολεμαίδα βρήκε την ευκαιρία όταν βασικοί παίκτες μας φορτώθηκαν με φάουλ και μείωσε την διαφορά. Κινητήριος μοχλός της αντίπαλης ομάδας ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ όπου και επικράτησε κατά κράτος. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-30.

Το 2ο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο τέμπο και το παιχνίδι ισορρόπησε στα 5 καλάθια διαφορά με τους Κοζανίτες να παίρνουν την νίκη.

Καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού ο Γκλιάνας σε άμυνα και επίθεση. Ακολούθησε ο Σκορδάρης σε απόδοση που έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία. Γενικά όλοι οι παίκτες του βασικού rotation κινήθηκαν σε θετικά επίπεδα με μοναδικό μελανό σημείο τα ριμπάουντ που οι ψηλοί μας δε τα κατάφεραν τόσο καλά. Δεν αγωνίστηκαν οι Παπαγιάνης, Παπαδόπουλος, Τσακιρίδης, Κόλιας που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς

Αν και αήττητη φέτος, η ομάδα μας θέλει αρκετή δουλειά ακόμα για να δέσει και να αποδώσει αυτό που πραγματικά μπορεί. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και φαίνεται από το μπάσκετ που παίζουμε κατά περιόδους, ότι τα παιδιά μας προπόνηση με την προπόνηση θα είναι καλύτερα.

Το παιχνίδι για μια ακόμη φορά ήταν εντυπωσιακό με τους φιλάθλους να βλέπουν ωραίες φάσεις και τον Καπενή να κλέβει την παράσταση με το κάρφωμα