Εφηβικό Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΔΥΜ 2018-19 | Ημιτελικός Final-4 | Α.Ε. Διόσκουροι Κοζάνης - Πρωτέας Γρεβενών 58-60 (παράταση) | βίντεο

Πρωτέας Γρεβενών και ΑΠΣ Πτολεμαΐδας, μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο,  προκρίθηκαν στον τελικό που θα γίνει την Κυριακή 30/12 στις 19.00.

βίντεο: Κώστας Τσιώρας

Ο Πρωτέας Γρεβενών μετά από 2 ώρες μπάσκετ και 1 παράταση πήρε το παιχνίδι από την ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης με σκορ 58-60 βασιζόμενος στην πίεση σε όλο το γήπεδο και στα double team  στους ψηλούς. Ο κόουτς Κατσάλης δοκίμασε εκτός από το zone press  και άμυνα ζώνης με επιτυχία. Ο κόουτς Σιακαβάρας επέλεξε man to man  για όλο το παιχνίδι.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα των Γρεβενών που έβαλε τα σουτ και η ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης βρέθηκαν πίσω στο Α΄ δεκάλεπτο με σκορ 8-17.
Στο Β΄ δεκάλεπτο όμως που συνηθίζει να παίζει καλά η ομάδα της Κοζάνης ανέκαμψε και το σκορ ημιχρόνου ήταν στο 23-24.

Το Γ΄ δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους γηπεδούχους και βρέθηκαν μπροστά και με 6 πόντους αλλά χωρίς να γίνει το εκτενές rotation που γινόταν στους προηγούμενους αγώνες και το σκορ ήταν 42-36.

Στο Δ΄ δεκάλεπτο η ομάδα των Γρεβενών είχε την ενέργεια και πιο φρέσκια ομάδα και έκανε την αντεπίθεση παίρνοντας τα ριμπάουντ και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μας για να φτάσει στο 52-50 με 7 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Εκεί ο Πρωτέας πήρε το ριμπάουντ και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με lay up!!

Στην παράταση το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο αλλά στην τελευταία επίθεση η ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει καθώς το καλάθι του Ζολώτα ήταν εκπρόθεσμο. Στα στατιστικά φαίνεται ότι κανείς παίκτης μας δεν ήταν αρνητικός αλλά παρόλα αυτά ηττηθήκαμε. Βασικοί λόγοι ήταν τα πολλά λάθη και η αστοχία σε δίποντα και τρίποντα.

Φ.Ο.Πρωτέας Γρεβενών (Κατσάλης): Παπαδημητρίου 5(1), Γκασιώνας 5, Σιούμπουρας 8(1),Μητρόπουλος, Μιχαλόπουλος 15, Ταμπακάκος 4, Καραούλας, Μίμης, Βασιλόπουλος, Τζιουβάρας 14(4), Κυρατζής 9(1), Γιώτας.

Στον άλλον αγώνα, που ήταν επίσης ντέρμπυ, ο ΑΠΣ Πτολεμαίδας πήρε την νίκη από την Καστοριά στον πόντο βάζοντας τα τρίποντα απέναντι στην άμυνα ζώνης της Καστοριάς αλλά και τρέχοντας το γήπεδο και βγάζοντας πολλούς αιφνιδιασμούς. Η Καστοριά είχε την υπεροπλία στους ψηλούς αλλά η μαχητικότητα της Πτολεμαίδας δεν άφησε να φανεί αυτό στα ριμπάουντ.