Γ’ Εθνική: Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας - Ναυπακτιακός 0-1 | φωτο

«Νικήτρια» στις εντυπώσεις η Καλλιθέα, κερδισμένος, όμως, του αγώνα ο Ναυπακτιακός
Ως «καραμπινάτι» περίπτωση νίκης «εξ’ ουρανού» μπορεί να χαρακτηριστεί  το «τρίποντο» που πήρε- πριν από λίγο- ο Ναυπακτιακός Αστέρας στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς, επί του «Μέγα Αλέξανδρου» Καλλιθέας με σκορ 0-1.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Και αυτό, γιατί οι παίκτες του χωρίς να είναι ούτε στο ελάχιστο καλύτεροι των «κυανοκίτρινων» του Θόδωρου Βόλτση, κατάφεραν με μισή, θα έλεγε κανείς, ευκαιρία να πετύχουν ένα γκολ στο 31ο λεπτό με τον Νικολακόπουλο, χάριν του οποίου πανηγύρισαν τη νίκη, ενώ, να σημειωθεί, ότι το νέο τους «τρίποντο» ισοδυναμεί με… ατόφιο χρυσάφι, καθότι τους έδωσε την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έπειτα από την ήττα του Μακεδονικού Φούφα από τον Θεσπρωτό με σκορ 1-0.

Από την άλλη, στο… στρατόπεδο του «Μέγα Αλέξανδρου», που, ομολογουμένως, κόπιασαν πολύ οι ποδοσφαιριστές του, ίδρωσαν και δεν εκχώρησαν-πλην μιας φοράς- στο γκολ που δέχθηκαν, το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να πιστέψουν ότι είναι ικανοί να φύγουν από την Καστοριά χωρίς να νιώσουν «ασφυξία», το τελικό αποτέλεσμα (0-1), αν μη τι άλλο, τους κάνει να αισθάνονται αδικημένοι.

Παρότι, τέλος, η εμφάνιση της Καλλιθέας ήταν κάτι παραπάνω από καλή, απέναντι, μάλιστα, σε μια ομάδα πολυδιαφημισμένη για τις ικανότητές της και τους υψηλούς στόχους που έχει στη φετινή σεζόν, δεν κατέστη αυτή ικανή να της χαρίσει, έστω τον έναν βαθμό που- εκ των πραγμάτων- δικαιούνταν, με αποτέλεσμα να παραμείνει σε δυσμενές βαθμολογικό περιβάλλον.

Το φιλμ του αγώνα:

3’ Εκτέλεση φάουλ του Γραμματικόπουλου η μπάλα στο τοίχος νέο σουτ η μπάλα άουτ.

12’   Απευθείας εκτέλεση φάουλ του για τον Μέγα Αλέξανδρο η μπάλα άουτ.

16’ Ο Καραγιάννης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και διώχνει πριν η μπάλα φτάσει στον Χασάι.

24’ Σέντρα του Χασάι κεφαλιά του Νικολόπουλου η μπάλα άουτ.

25’ Σέντρα σουτ του Καραγιάννη γυριστό του Σαμπανέι η μπάλα άουτ.

30’ Γκοοολ Ο Νικολακόπουλος με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αδαμόπουλου θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα 0-1.

33’ Εκτέλεση φάουλ του Χασάι κεφαλιά του Λαδά θα μπλοκάρει ο Μανιάτης.

34’ Ωραίο σουτ του Μηλιάτη μέσα στην περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.

38’ Σέντρα του Αδαμόπουλου σουτ στην κίνηση του Κωστή η μπάλα άουτ.

39’ Τετ α τετ από πλάγια θέση του Μηλιάτη θα διώξει ο Μανιάτης

40’ Σέντρα του Μηλιάτη η μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

50’ Σουτ του Χασάι Ο Μανιάτης θα αποκρούσει στην εξέλιξη της φάσεις οι γηπεδούχοι θα ζητήσουν πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Χασάι.

53’ Σουτ του Πήλιου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54’ Εκτέλεση φάουλ του Μηλιάτη κεφαλιά του Νικολακόπουλου προς τα πίσω η μπάλα κόρνερ.

71’ Σουτ του Σαμπανέι θα μπλοκάρει ο Κράτσιος .

92’Σουτ του Σιαραφέρα η μπάλα θα περάσει άουτ.

93’ Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μηλιάτη.

Διαιτητές: Τσέτσιλας, Φαλτάκας, Στεφούλης (Σ.Δ. Γρεβενών)

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Θόδωρος Βόλτσης):  Κράτσιος, Τάσιος (59’ Σιαραφέρας), Τσόπρας, Λαδάς (75’ Ευαγγέλου), Μήνος, Γκέκας, Ηλίας (79’ Σαλβαρίνας), Μηλιάτης, Νικολόπουλος, Αντωνιάδης Κ. (73’ Παπαδόπουλος), Χασάι

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ( Σίμισα Γκόγκιτς): Μανιάτης, Καραγιάννης, Αδαμόπουλος (54’ Τσιακόπουλος), Νικολακόπουλος, Ευαγγέλου, Κόκας, Στεργίδης (60’ Βακράκος), Γιαννόπουλος, Γραμματικόπουλος (75’ Κοκκώνης), Σαμπανέι, Κωστής (46’ Πήλιος).