Α2 Μπάσκετ: Χάνει έδαφος στη μάχη για μια θέση στα playoffs η Καστοριά - τα αποτελέσματα

Μείζονος σημασίας νίκη πήρε η Καβάλα επί της Καστοριάς με 76-67 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του άμεσου υποβιβασμού την ώρα που η Καστοριά έχασε έδαφος στη μάχη για μια θέση στα playoffs.
Οι «γουναράδες» πλήρωσαν τα τραγικά ποσοστά από τα 6,75, έχοντας μόλις 4 εύστοχες προσπάθειες σε συνολικά 23, την ώρα που η Καβάλα έδειξε από το πρώτο κιόλας λεπτό ότι θέλει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να δώσει τη δική της μάχη.

Το παιχνίδι είχε στοιχεία ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με την Καστοριά να είναι μπροστά στα πρώτα 5′ λεπτά, όμως ο Ναούμης έδειξε ότι θα κάνει το καλύτερο του παιχνίδι και βοήθησε μαζί με τον Καμάρα για την ανατροπή, ενώ οι εύστοχες βολές του Σταματογιάννη έκαναν το 20-15.

Η αστοχία της Καστοριάς στο τρίποντο λειτούργησε ανασταλτικά στο β’ δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται αυτό τον αρνητικό παράγοντα των φιλοξενούμενων και με το επιμέρους 20-13, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με +10 (40-30).

Οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο β’ ημίχρονο και χάρη στην πιεστική τους άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, με το τρίποντο του Πετρόπουλου να κάνει το 50-47 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-52.

Το φινάλε ήταν επικό και μπορεί στα πρώτα 4′ λεπτά οι «γουναράδες» να βρίσκονταν μπροστά με 61-59, όμως το σερί 15-8 των επόμενων λεπτών και κυρίως το καλάθι του Σκλήβα λίγα λεπτά πριν το φινάλε, έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Σωκράτης Ναούμης με 20 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Φλιάτης με 1