Α2 Μπάσκετ: Πέρασε και από την Καστοριά ο Ιωνικός – τα αποτελέσματα

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ιωνικός Νικαίας επί της Καστοριάς με 73-65 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την απευθείας άνοδο στην Basket League.
Οι Νικαιώτεςείχαν "σημαδεμένο" το σημερινό παιχνίδι ως ένα από τα δύσκολα που είχαν να δώσουν στο β' γύρο του πρωταθλήματος και μπορεί να δυσκολεύτηκαν κόντρα την αξιόμαχη ομάδα του Νίκου Καραγιάννη, όμως στο τέλος πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη.

Οι "γουναράδες" ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και ευτύχησαν να βρεθούν και μπροστά στο σκορ με 12-9 στα πρώτα 6' λεπτά, όμως τότε βάρεσε το... καμπανάκι της αφύπνισης για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με ένα σερί 4-9 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' δεκάλεπτο, με τον Ιωνικό να έχει μεν το προβάδισμα, όμως η Καστοριά κοιτούσε στα μάτια τον αντίπαλο της και έδειχνε με κάθε τρόπο ότι θέλει να παλέψει για τη νίκη.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' ημίχρονο, με τον Ιωνικό να προσπαθεί να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας, όμως ο Πέτρος Μελισσαράτος έβαζε συνεχώς την ομάδα του στο παιχνίδι, κρατώντας τη ζωντανή για το θετικό αποτέλεσμα, όμως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έφυγαν με το διπλό στις αποσκευές τους.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ άλλους 17 πόντους είχε ο Καράμπουλας.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. 65-73
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Τζίμα (Βόντζας)
Δεκάλεπτα: 16-18, 31-37, 45-52, 65-73
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 5, Πετρόπουλος 2, Μελισσαράτος 23 (1), Χονδρογιάννης 2, Απιδόπουλος 4, Χρυσόπουλος 7 (1), Ράπτης 2, Βαβάτσικος 6, Καραμανώλης, Τζακόπουλος, Φουρμαναβίτσιους 14 (1).
Ιωνικός Ν. (Βετούλας): Βασιλόπουλος 13 (3), Δημητριάδης 4, Καράμπουλας 17 (3), Μπατής 3 (1), Πετροδημόπουλος 1, Λιακόπουλος 6, Κομποδιέτας 5 (1), Σάφτενααρ 3 (1), Παπαδόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 21 (1), Τσαγκαράκης.