Α2 μπάσκετ: Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Ηρακλής για να πετύχει νίκη με μεγάλο σκορ μάλιστα κόντρα στην Καστοριά. - τα αποτελέσματα

Ακάθεκτοι συνεχίζουν τη μάχη του πρωταθλήματος ο Ιωνικός Νικαίας και ο Ηρακλής, με τον πρώτο να επικρατεί με άνεση του Ερμή Αγιάς στο σημαντικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής, την ώρα που ο "γηραιός" επικρατούσε της Καστοριάς.

Το "καθάρισε" στο φινάλε
Νικών συνέχεια για τον Ηρακλή που επιβλήθηκε της Καστοριάς με 72-56 και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τον πρώτο Ιωνικό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα και τον "γηραιό" να έχει το προβάδισμα αλλά με το φτωχό 17-10 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να κινούνται στα ίδια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να είναι... τσακωμένες με το τρίποντο και τον Ηρακλή να χτίζει μία διαφορά 10 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου. Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη μπήκαν ανανεωμένοι στο παρκέ και αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το παιχνίδι μέχρι τέλους και μάλιστα κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους 5 (44-39), όμως τα δύο σερί τρίποντα του Πολυτάρχου παγίωσαν τη διαφορά στο +9, με τον Ράπτη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 54-46. Το φινάλε του αγώνα άνηκε στους παίκτες του Κώστα Μέξα, οι οποίοι μπορεί να είδαν τους "γουναράδες" να μειώνουν στους 4 (56-52), όμως το σερί 16-4 στα τελευταία λεπτά ήταν αυτό που σφράγισε τη νίκη για τους γηπεδούχους. Μία νίκη που ήρθε διά χειρός του Μιχάλη Πολυτάρχου με τον έμπειρο σουτέρ να σταματά στους 24 πόντους, έχοντας και 6 ριμπάουντ. Από 11 πόντους είχαν ο Ρουτκάουσκας με τον Κακαρούδη, με τον πρώτο να έχει και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετική ήταν η ατμόσφαιρα και στο Ιβανώφειο, με τον κόσμο να είναι στο πλευρό της ομάδας και να στηρίζει έμπρακτα την φετινή προσπάθεια.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 72-56
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ευφραιμίδης-Μπακάλης (Σιμητόπουλος)
Δεκάλεπτα: 17-10, 34-24, 54-46, 72-56
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 10 (1), Σοκ 4, Ρουτκάουσκας 11, Πολυτάρχου 24 (3), Λιάπης 7 (1), Κακαρούδης 11 (1), Αποστολίδης, Μπένας 1, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης.
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 2, Πετρόπουλος 1, Μελισσαράτος 9 (1), Χονδρογιάννης 9 (1), Βλάχος, Απιδόπουλος 10, Χρυσόπουλος 5, Ράπτης 15, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 2, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3.