Α' ΕΚΑΣΔΥΜ: ΑΕ Διόσκουροι - Άργος Ορεστικό 61-49 | φωτο - βίντεο

Μεγάλη νίκη με 61-49 πήρε η Α.Ε. Διόσκουροι Κοζάνης επί του πρωτοπόρου Αργους Ορεστικού στο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του 2ου Γύρου της Α' Κατηγορίας ΕΚΑΣΔΥΜ.

Η ομάδα του Ζήση Μπαρτζώκα βρέθηκε πίσω στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-20.

Ενα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο (σκορ 22-5), με φοβερή άμυνα έφερε την Α.Ε. Διόσκουροι μπροστά στο ημίχρονο με 32-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κοζανίτες ήταν πάντα μπροστά στο σκορ, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 47-35 και τελικά πήραν μία δίκαιη νίκη με το τελικό 61-49.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα του Αργους Ορεστικού στο πρωτάθλημα καθώς μάλιστα η πρώτη τους ήταν και πάλι από την Α.Ε. Διόσκουροι μέσα στο Αργος.

Παρά την ήττα του το Αργος παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 30 βαθμούς (14 νίκες και 2 ήττες) και με έναν αγώνα λιγότερο, ενώ η Α.Ε. Διόσκουροι πήγαν στους 29 βαθμούς (12 νίκες και 5 ήττες) και παρέμειναν στην τετράδα των playoffs.