Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Ηρακλής Πτολεμαΐδας – ΑΕΠ 1-4 | φωτο - βίντεο

Ας αρχίσουν οι χοροί!!!

Μια ακόμα αρχοντική νίκη για τους Πόντιους οι οποίοι περιμένουν πλέον την λήξη του πρωταθλήματος για να στεφτούν και επίσημα πρωταθλητές για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια.

Η Αεπ σε ένα ακόμα παιχνίδι μπαίνοντας από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού σοβαρά και με συνεχή κατοχή και πρέσινγκ προηγήθηκε με 0-3 στο ημίχρονο και χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πέρασε από την Πτολεμαΐδα με τελικό σκορ 1-4. .

Το φιλμ του παιχνιδιού:

10΄ ο Παπαγαθονίκου από την γωνιά της μεγάλης περιοχή σουτάρει ο Μιχαηλίδης μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.
12΄ ο Κεΐσογλου θα δοκιμάσει να νικήσει τον Μιχαηλίδη ωραία απόκρουση ψηλά του κίπερ των γηπεδούχων.
13΄ ο Μετικάνος σουτάρει απόκρουση του Μιχαηλίδη η μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.
16΄ ο Ταφαρλής με ωραία ενέργεια θα μπει από πλάγια στην περιοχή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Ντούκα με πλασέ θα ανοίξει το σκορ 0-1.

21΄ ο Πασχαλίδης θα σεντράρει παράλληλα για λίγο ο Παπαγαθονίκου δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στην εστία.
36΄ ένα δύο από τα δεξιά για τους παίκτες της ΑΕΠ ο Ντούκα κάνει την σέντρα ο Παπαγαθονίκου με κεφαλιά θα κάνει το 0-2.

40΄ ο Μετικάνος θα μπει στην περιοχή στο ύψος του πέναλτι πασάρει στον Κεΐσογλου που με σουτ θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ 0-3.
55΄ ο Τσιντός πασάρει στον Ντούκα παράλληλη σέντρα ο Θεοδωρίδης σουτάρει άουτ.
60΄ πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στα καρέ του  Κωφίδη το σουτ του Αιχμαλωτίδη θα περάσει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι άουτ.
77΄ ο Μετικάνος θα δει την κίνηση του Δαλκερανίδη κάθετη μπαλιά σουτ του Δαλκερανίδη 0-4.
81΄ ο Κωστάκογλου θα ανατραπεί από τον Γεωργιάδη πέναλτι το οποίο θα μετατρέψει σε γκολ ο Μαρνασίδης 1-4.

88΄ ο Βοριαζίδης πασάρει στον Δαλκερανίδη σουτ δοκάρι.
90΄ σουτ του Κωστάκογλου η μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

Ακαδημία Ηρακλή Πτολεμαΐδας (Πανίδης):  Μιχαηλίδης (78΄ Καρυπίδης) Κωστάκογλου Μωυσιάδης Ντάβες Λεμονής Γιαννιός Τοπάλης (70΄ Πατσίκας) Σακοράφας (27΄ Παπάς) Μαρνασίδης Αιχμαλωτίδης Σαπαλίδης (72΄ Παπακοσμάς).

ΑΕΠ (Κατακαλίδης):  Κωφίδης Ντούκα Πασχαλίδης Κεισίδης (70’  Γεωργιάδης) Σερσέμης (51΄ Θεοδωρίδης) Ταφαρλής Μετικάνος Τσιντός (80΄ Εμμανουηλίδης) Βοριαζίδης Κείσογλου (51΄  Δαλκερανίδης) Παπαγαθονίκου

Διαιτητής: Καρατέρπος
Βοηθοί: Λαμπριανίδης, Παπαδόπουλος Μ.