Α΄ ημιτελικός παίδων final 4 ΕΚΑΣΔΥΜ: Πέρασαν στον τελικό οι Διόσκουροι - Διόσκουροι Κοζάνης – Μέγας Αλέξανδρος 75-57

Οι Διόσκουροι Κοζάνης πέρασαν στον τελικό του παιδικού πρωταθλήματος μετά την νίκη επί του Μέγα Αλέξανδρου Κοζάνης με σκορ 75-57.

Το παιχνίδι έγινε σε ένα γεμάτο γήπεδο όπου οι φίλαθλοι δημιούργησαν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα. Κρατήθηκε 1 λεπτού σιγή για την γενοκτονία των Ποντίων.
Ο αγώνας μεταξύ των 2 κοζανίτικων ομάδων δείχνει το ταλέντο που υπάρχει στην Κοζάνη καθώς οι 2 από τις 4 ομάδες είναι της πόλης.

βίντεο: Κώστας Τσιώρας

Μετά το τζάμπολ έγινε ο χαμός με τα χαρτιά που πέταξαν οι φίλαθλοι στην καθιερωμένη τελετουργική διακοπή κάθε τελικής φάσης. Ο αγώνας συνεχίστηκε για να προηγηθούν οι Διόσκουροι και το σκορ να κλείσει στο 17-14 με το κάρφωμα του Βασιλόπουλου να ξεχωρίζει και από τους αντιπάλους ο Γεροκώστας να σηκώνει το επιθετικό βάρος.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τους κυανόμαυρους όπου Κηπουρίδης και Βασιλόπουλος εκτελούσαν από κάθε θέση και έστειλαν το σκορ στο 36-24 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος έκανε την αντεπίθεση με τον Μπιμπίρη και τον Γκλιάνα να οδηγούν την ομάδα αλλά ο Αγορίτσας και ο Ζολώτας αποφάσισαν ότι δεν πρόκειται να χάσουν τον αγώνα και επικρατώντας στο παρκέ ισορρόπησαν την κατάσταση και με τον Κοβλακά να βάζει τρίποντο μαχαιριά η διαφορά πήγε στους 12 πόντους και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Κηπουρίδης, Αγορίτσας, Ζολώτας Αλβανός και Βασιλόπουλος συνδυάστηκαν  υποδειγματικά για να τελειώσουν το παιχνίδι στο 75-57 και να στείλουν την ομάδα στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΣ Πτολεμαΐδας.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της Κοζάνης για το θέαμα που μας προσέφεραν αλλά και την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν. Πρέπει να αναφέρουμε το ήθος και των 2 ομάδων που πραγματικά προάγουν το άθλημα. Σε αυτές τις ηλικίες η νίκη περνάει σε 2η μοίρα.

Καλύτερος παίκτης των Διόσκουρων ψηφίστηκε ο Βασιλόπουλος ομόφωνα με τους Αγορίτσα, Κηπουρίδη, Ζολώτα και Αλβανό να ξεχωρίζουν. Από τους αντιπάλους καλύτερος παίκτης ήταν ο Μπιμπίρης, με τους Γεροκώστα, Φασούλα και Γκλιάνα να ξεχωρίζουν επίσης.

Τα στατιστικά:
Μέγας Αλέξανδρος: Τσανίδης, Κοντός, Βούρκας, Βαργιάμης 1, Μανώλας 1, Αγγελίδης 2, Φασούλας 12(1), Μπιμπίρης 19, Βαντσιώτης, Γεροκώστας 11, Πεσλής, Γκλιάνας 11.